Moderna: Szczepionka na COVID-19 skuteczna w 94,5%

strzykawka pielegniarka covid

Ten post dostępny jest także w języku: English

Kolejna firma ogłosiła sukces w badaniach klinicznych. Chodzi o preparat Moderna. Szczepionka w badaniach trzeciej fazy wykazała skuteczność na poziomie 94,5%. Firma chce wystąpić z wnioskiem o przyśpieszone pozwolenie o dopuszczenie na rynek.

Naukowa batalia o zwycięstwo z COVID-19

Wyścig o przełomowe odkrycie w kwestii skutecznego preparatu na COVID-19 trwa. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obecnie na całym świecie 46 preparatów jest w fazie badań klinicznych, z czego 10 znajduje się na ostatnim (trzecim) etapie badań. Wśród tych projektów znajduje się szczepionka Pfizer i BioNTech, które jako pierwsze zdecydowały się opublikować wstępne wyniki swoich badań oraz szczepionka Moderna. Badania trzeciej fazy prowadzone są również w kilku chińskich projektach oraz preparatu opracowanego przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i Oxford University, o którym pisaliśmy więcej tutaj.

Ponadto, na liście opublikowanej przez WHO 12 listopada 2020 r. znajduje się również 164 kandydatów na szczepionki na COVID-19 w ocenie przedklinicznej.

Szczepionka Moderna jeszcze skuteczniejsza?

Moderna we wczorajszym komunikacie poinformowała, że wstępna analiza badań trzeciej fazy kandydata na szczepionkę na COVID-19 firmy sugeruje zasadniczo spójny profil bezpieczeństwa i skuteczności we wszystkich ocenianych podgrupach. Ogółem, skuteczność preparatu oceniono na 94,5%. To jeszcze lepszy wynik niż ostatnio opisywane przez nas wyniki Pfizer i BioNTech! Na podstawie tych danych Moderna zamierza złożyć wniosek w celu uzyskania zezwolenia na użycie preparatu w sytuacjach nadzwyczajnych do FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków). Firma planuje również składać wnioski o zezwolenia do globalnych agencji regulacyjnych.

Jeśli preparat trafi na rynek, Moderna do końca 2020 r. dostarczy około 20 milionów dawek mRNA-1273 na terenie USA. Co więcej, poinformowano, że w 2021 r. spółka może dostarczyć od 500 milionów do 1 miliarda dawek szczepionki na COVID-19 na całym świecie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *