Pfizer/BioNTech i Moderna zwiększą produkcję szczepionek na COVID-19

covid-19 szczepionka

Ten post dostępny jest także w języku: English

Dzięki przyjęciu przez Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) należący do Europejskiej Agencji Leków (EMA) dwóch zaleceń w kwietniu 2021 r. zwiększona zostanie zdolność produkcyjna jak i podaż każdego z koncernów produkujących szczepionki przeciw COVID-19. Mowa tu o koncernach Pfizer/BioNTech oraz Moderna.

Przyspieszenie produkcji i nowa linia produkcyjna

Pierwsze z zaleceń dotyczy zwiększenia wielkości partii szczepionek przeciw COVID-19, a co za tym idzie zwiększenie skali procesu produkcji w zakładzie produkcyjnym szczepionek firmy Pfizer, znajdującej się w Puurs w Belgii. Co więcej, zalecenie to będzie miało decydujący wpływ na podaż Comirnaty (szczepionki opracowanej przez  BioNTech i Pfizer w Unii Europejskiej), gdyż daje ono koncernom przyzwolenie na przyspieszenie produkcji, co przekłada się na usprawnienie procesu dystrybucji między krajami UE.

Drugim ważnym zatwierdzonym przez EMA zaleceniem jest otwarcie nowej linii produkcyjnej trudniącej się napełnianiem szczepionek COVID-19 Moderna. Nowa linia znajdować się będzie w Rovi w Hiszpanii. Linia produkcyjna umożliwi zwiększenie działań związanych z napełnianiem gotowym produktem. Warto dodać, iż  dzięki temu zakład zintensyfikuje proces produkcji substancji czynnej i zsynchronizuje działania z  zatwierdzonym w marcu zakładem Lonza znajdującym się w Visp w Szwajcarii.

Co oznaczać to będzie dla Polski?

Europejska Agencja Leków stale dąży do usprawnień w sektorze produkcji i dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19 poprzez zatwierdzanie nowych reform oraz poprzez stały dialog z producentami poszczególnych szczepionek. Dzięki temu obywatele każdego z kraju UE sprawniej i szybciej zostaną zaszczepieni przeciwko wirusowi.

Jeśli chodzi o Polskę, jak podaje oficjalna strona rządowa, do tej pory w Polsce wykonano ponad 12 milionów  szczepień, a dziennie wykonuje się ich 220 tysięcy. Na chwilę obecną do Polski dostarczono ponad 15 milionów dawek. Poprzez wdrożenie w życie obu z zaleceń liczba dostarczonych do krajów UE dawek szczepionek na COVID-19 ma się znacząco zwiększyć, co przekładać się również będzie na liczbę dostarczonych dawek do Polski

Więcej:

Pfizer zwiększa moce produkcyjne Paxlovidu po niespodziewanym spadku skuteczności tabletek na COVID-19 firmy Merck

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *