Stan szczepień na COVID-19 w Polsce

fiolki szczepionka covid-19

Ten post dostępny jest także w języku: English

Pierwsze szczepienie na COVID-19 w Polsce wykonano 27 grudnia. W przeciągu dwóch i pół tygodnia zaszczepiono już blisko 260 tys. osób, z pośród których u 37 odnotowano niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). To dla części z nich ma powstać Fundusz Komepensacyjny, o którym wczoraj poinformował Minister Zdrowia.

Ponad milion dawek szczepionki na COVID-19 w kraju

Do Polski dostarczono 1 051 830 dawek szczepionki na COVID-19, z czego 587 085 dawek zostało zabezpieczonych na drugie szczepienie. Łącznie do 12 stycznia rano, do punktów szczepiennych dostarczono 456 915 dawek szczepionki na COVID-19. Co więcej, 660 dawek szczepionki zostało zutylizowanych z różnych względów. Warto przypomnieć, że obecnie możliwe jest już szczepienie na COVID-19 preparatami dwóch firm. Mianowicie, w ubiegłym tygodniu dopuszczono do obrotu w UE kolejny środek. Chodzi o szczepionkę opracowaną przez firmę Moderna, więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

W pierwszej fazie szczepień w Polsce, w tak zwanym etapie 0, szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej, jak również osoby zatrudnione na uczelniach medycznych i studenci kierunków medycznych. Łącznie zaszczepiło się 257 834 osób, z czego w 37 przypadkach zaobserwowano skutki uboczne szczepionki (32 osoby miało objawy łagodne, 4 osoby poważne a jedna osoba ciężkie).

Negatywne skutki szczepień zrekompensuje Państwo?

Dla osób, u których wystąpiły określone działania niepożądane po przyjęciu szczepionki na COVID-19, tj. konieczna była hospitalizacja przez co najmniej 14 dni lub wystąpił wstrząs anafilaktyczny, przygotowano specjalne świadczenia. Środki mają być wypłacane w ramach Funduszu Komensacyjnego, którego dysponentem będzie Rzecznik Praw Pacjenta. Poinformowano, że wysokość świadczenia kompensacyjnego, wyniesie od 10 tys. do 100 tys. zł. Jego wysokość ma być uzależniona od długości okresu leczenia. Minister Zdrowia podał, że środki na wypłatę świadczeń ma pokryć Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

Przypomnijmy, że pandemia COVID-19 nadal trwa, a codziennie odnotowywane są kolejne przypadki nowych zakażeń. Na dzień 12 stycznia (raport poranny) liczba przebadanych w Polsce próbek w kierunku zakażenia koronawirusem wyniosła ponad 7,7 miliona, wynika z oficjalnych danych zaprezentowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Jednocześnie, liczba przebadanych osób to ponad 7,4 miliona. Obecnie liczba zajętych łóżek przez chorych na COVID-19 wynosi blisko 16,9 tys. Warto zaznaczyć, że liczba zdiagnozowanych zakażonych w Polsce łącznie wynosi 1 395 779 osób, z czego 31 593 osób zmarło. Jednocześnie 1 138 126 osób wyzdrowiało.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *