Szczepionka na koronawirusa: kolejne badanie zakończone sukcesem

Ten post dostępny jest także w języku: English

Czy zbliżamy się do przełomu w opracowaniu szczepionki na koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19? Kolejna firma poinformowała o wynikach pierwszej fazy badań klinicznych. Szczepionka opracowana przez biotechnologiczną firmę Moderna Therapeutics wywołuje odpowiedź immunologiczną. Zostanie jednak poddana dalszym testom.

Szczepionka na COVID-19 – trwa światowa ofensywa

Szczepionka przeciw COVID-19 Moderny jako pierwsza rozpoczęła testy na ludziach. Już 66 dni po uwolnieniu sekwencji genetycznej wirusa. Warto zaznaczyć, że Moderna Therapeutics brała już w przeszłości udział w pracach nad szczepionką na MERS-CoV, innego typu koronawirusa. Wówczas program zakończył się jednak na etapie badawczym i nie doszło do badań klinicznych na ludziach. Opracowanie szczepionki na COVID-19 w tak rekordowym czasie było możliwe dzięki wykorzystaniu technologii mRNA. Pracuje ona z sekwencją wirusa, a nie z samym wirusem.

Z uwagi, że zachorowania na koronawirusa COVID-19 ciągle postępują, szczepionka wydaje się być przełomowym krokiem na drodze poradzenia sobie z pandemią. Obecnie na świecie pozytywne wyniki na obecność koronawirusa Sars-CoV-2 otrzymało 13,4 mln osób, z czego 580 tys. zmarło. Jak pisaliśmy niedawno, obecnie, wiele firm pracuje nad opracowaniem szczepionki na koronawirusa. Ostatnio wyniki swoich badań opublikował Pfizer i BioNTech.

Wyniki badań szczepionki na koronawirusa a wejście na rynek

Analiza badania fazy 1 szczepionki Moderny oceniała harmonogram szczepień mRNA-1273 w skuteczności wytwarzania przeciwciał, mających zbudować odporność na koronawirusa COVID-19. Szczepionka została przebadana na 45 zdrowych dorosłych osobach w wieku 18–55 lat. Pacjenci otrzymali dwa szczepienia w odstępie 28 dni w dawce 25μg, 100μg lub 250μg. W każdej grupie dawek było 15 uczestników. Szczepionka mRNA-1273 indukowała odpowiedzi immunologiczne przeciw SARS-CoV-2 u wszystkich uczestników i nie stwierdzono żadnych ograniczających ryzyko obaw dotyczących bezpieczeństwa.

Jak informuje Moderna, obecnie trwa ocena trwałości odpowiedzi immunologicznej szczepionki na koronawirusa COVID-19. Uczestnicy badania fazy 1 po drugim zaszczepieniu będą monitorowani jeszcze przez rok. Należy zauważyć, że szczepionka wywołała również zdarzenia niepożądane, które wystąpiły u ponad połowy uczestników. Działania te były jednak na ogół przemijające i miały przebieg łagodny lub umiarkowany.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *