Koronawiurs: Diagnostyka dołącza cztery laboratoria

Ten post dostępny jest także w języku:
English
Cztery laboratoria firmy Diagnostyka znalazły się na liście Ministerstwa Zdrowia i wykonują obecnie badania molekularne w kierunku koronawirusa, poinformowała spółka.
Docelowo 2 tys. testów na dobę
Laboratoria Diagnostyki, które wykonują badania w kierunku koronawirusa to placówki w Krakowie (ul. Życzkowskiego), Wrocławiu (ul. Opolska), Szczecinie (ul. Unii Lubelskiej) oraz laboratorium GenXone w Złotnikach (woj. wielkopolskie). Firma pracuje nad tym, by do tej grupy dołączyły kolejne laboratoria w Gdańsku, Warszawie, Cieszynie i Katowicach.
Badania wykonywane są metodą RT-PCR, testami zwalidowanymi i zgodnymi z rekomendacjami WHO. Laboratoria Diagnostyki wykonują obecnie około 600 takich testów na dobę, a wydajność ma wkrótce wzrosnąć do 2 tys. Za kilka dni spółka wprowadzi również do swojej oferty testy serologiczne w kierunku koronawirusa. Obecnie weryfikuje ich jakość i użyteczność. Diagnostyka podkreśla jednak, że dodatni wynik testu serologicznego (z krwi), będzie musiał być potwierdzony badaniem molekularnym.
Będą specjalne punkty pobrań wymazów na koronawirusa?
W chwili obecnej, badania wykonywane są wyłącznie dla szpitali i innych placówek medycznych. Diagnostyka ma podpisane umowy z kilkudziesięcioma takimi placówkami. Spółka bada materiał pobrany wyłącznie za pomocą dedykowanych zestawów DIAGpack. Służą one do pobrań wymazów z dróg oddechowych i zawierają podłoże inaktywujące wirusa i stabilizujące materiał do badania.
Ze względów epidemiologicznych, wymazy nie są pobierane w punktach pobrań Diagnostyki. Nie jest wykluczone, że w przyszłości powstaną takie dedykowane punkty pobrań. To mogłoby otworzyć drogę do testów prywatnych.
Na dzień 30 marca, badania molekularne w kierunku koronawirusa wykonywało w Polsce około 50 laboratoriów. Ostatniej doby przebadano 5,3 tys. próbek, a łączna liczba przeprowadzonych w Polsce testów, na 2 kwietnia, to blisko 62 tys.