Krytyka premiera uderza w sektor prywatny

maseczka rekawiczki covid-19

Ten post dostępny jest także w języku: English

Wczorajsza konferencja przebiegła dość burzliwie. Zwłaszcza kilka godzin po jej zakończeniu w Internecie aż drżało od fali komentarzy. Co dokładnie padło podczas konferencji i czy faktycznie tak jest? Sektor prywatnej ochrony zdrowia odpowiada.

Trzecia fala COVID-19 w Polsce

W czwartek 25 marca w Polsce zaraportowano rekordową liczbę 34 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Odsetek zajętych zarówno łóżek covidowych, jak i respiratorów wzrósł do 75%. Dlatego też, celem zagwarantowania wydolności systemu opieki zdrowotnej, wprowadzone zostaną kolejne obostrzenia w różnych sektorach gospodarki.

Od 27 marca w Polsce zamknięte będą salony fryzjerskie, sklepy meblowe i budowlane, żłobki i przedszkola oraz zaczną obowiązywać nowe limity w kościołach i sklepach. Co więcej, działalność obiektów sportowych będzie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Stan ten ma być utrzymany do 9 kwietnia.

Sektor prywatny reaguje

Podczas czwartkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki wyraził również ocenę wkładu prywatnej służby zdrowia w walkę z COVID-19. Z ust premiera padło nieco gorzkich słów w kierunku prywatnej służby zdrowia odnośnie braku jej zaangażowania w walkę z pandemią. W trakcie wystąpienia premier między innymi powiedział: „Czy służba prywatna dzisiaj, wobec której mam jak najwyższy szacunek (…), ale czy prywatna służba zdrowia ratuje? Czy ratuje zdrowie i życie pacjentów COVID-19? Czy słyszymy o tym, że jakieś wielkie szpitale są otwarte i właśnie zamieniane na placówki dla pacjentów leczonych na COVID-19? Otóż nie.” Na reakcję sektora prywatnego nie trzeba było czekać zbyt długo.

Prezes grupy LUX MED, Anna Rulkiewicz w rozmowie z portalem money.pl przypomniała, że podczas jesiennej fali do walki z COVID-19 firma włączyła swój szpital im. świętej Elżbiety w Warszawie i nadal przyjmuje pacjentów z COVID-19, a cały sektor prywatny zaangażował blisko tysiąc łóżek. Więcej pisaliśmy na ten temat tutaj. Medicover również nie pozostał bez komentarza. W rozmowie z portalem cowzdrowiu.pl Artur Białkowski, Dyrektor Zarządzający ds. Usług Biznesowych podkreślił, że Medicover udostępnił szpitalne łóżka dla pacjentów z COVID-19, a w ostatnim okresie nawet 60% wyjazdów karetek w sieci dotyczy pacjentów z COVID-19. Z kolei Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP, prezes zarządu Centrum Medycznego MAVIT i wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych w wywiadzie dla Wirtualnej Polski, podał,  że „minister Adam Niedzielski do dziś nie odpisał na pismo, w którym przedstawiciele prywatnej służby zdrowia oferują pomoc państwu w walce z pandemią”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *