Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

wirus infekcja mikroskop

Ten post dostępny jest także w języku: English

Czy Polsce grozi epidemia odry? Liczba zachorowań na tę chorobę rośnie w ostatnich latach lawinowo. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2019 r. PZH odnotował blisko czterokrotnie więcej zachorowań na odrę niż w całym 2018 r.

Ile zachorowań na odrę w 2019 r.?

O ile w latach 2014-2016 dynamika zachorowań miała charakter sinusoidalny, o tyle od 2017 r. widać już wyraźny trend wzrostowy. W 2017 r. liczba zachorowań zaraportowanych do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) wyniosła około 60. Rok później było ich już sześciokrotnie więcej (pisaliśmy o tym między innymi tutaj). W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2019 r. zachorowań było już blisko 1,4 tys. To blisko czterokrotnie więcej niż w całym 2018 r. A to jeszcze nie koniec, bo w ubiegłym roku szczyt zachorowań przypadł na ostatni kwartał roku.

liczba zachorowan na odre w polsce

Winne przede wszystkim ruchy antyszczepionkowe

Rosnąca liczba zachorowań na odrę spowodowana jest wzrostem liczby rodziców, którzy uchylają się od obowiązku szczepień. Spowodowane jest to przede wszystkim tzw. ruchami antyszczepionkowymi. Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), spośród 38,4 tys. dzieci (dotyczy wszystkich chorób) niezaszczepionych na koniec 2018 r. w związku z uchylaniem się od obowiązku szczepień, rodzice aż 14,2 tys. z nich wskazali jako przyczynę odmowy wpływ ruchów antyszczepionkowych.

Jednocześnie, 22,8 tys. wskazało inną przyczynę, co w ocenie PMR również w dużej mierze mogło oznaczać wpływ takich ruchów (część rodziców mogła bowiem nie chcieć lub wstydzić się przyznawać do tego). Kategoria „Inne” w przyczynach odmów nie obejmowała bowiem odrębności religijnej/etnicznej, wpływu środowisk propagujących medycynę alternatywną lub też wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych w bliskim otoczeniu dziecka.

Przypomnijmy, że przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień zachorowania na odrę były powszechne. Epidemie występowały wtedy co 2-3 lata, a liczba zachorowań wynosiła 70-130 tys. pomiędzy epidemiami i 135-200 tys, w latach epidemicznych. Od 2004 r. schemat szczepień zakłada podanie pierwszej dawki szczepionki w 13-14 miesiącu życia. Jest to tzw. MMR – szczepionka skoniugowana przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *