Aktualności Nowinki

Lux Med: Przegląd jamy ustnej przez… smartfona

dentogo lux med

Telemedycyna wkracza również do stomatologii. LUX MED Stomatologia wprowadziła pilotażowo do swojej oferty technologię DenToGo firmy Straumann. Rozwiązanie to umożliwia zdalną ocenę stanu zdrowia i higieny jamy ustnej przy pomocy smartfona wyposażonego w aparat z dedykowaną aplikacją, sprzężoną z chmurą danych i działającym w niej algorytmem sztucznej inteligencji.

LUX MED chce wyjść z gabinetu do pacjenta

Technologia jest obecnie w fazie pilotażu, który przeprowadzany jest wśród pracowników Grupy LUX MED posiadających abonament stomatologiczny. – Docelowo będzie dostępna dla wszystkich chętnych pacjentów ,niezależnie od posiadanego przez nich abonamentu LUX MED. Z usługą planujemy wyjść szerzej jeszcze w pierwszym kwartale br.  – mówi w rozmowie z PMR Daniel Petryczkiewicz, Dyrektor Rozwoju Stomatologii w Grupie LUX MED.

Technologia znajdzie w pierwszej kolejności zastosowanie w badaniach przesiewowych, profilaktyce stomatologicznej a także w ortodoncji i wczesnym wykrywaniu chorób dziąseł (periodontologii). W założeniu ma być wstępem do diagnostyki i uświadomieniem potrzeb pacjenta w zakresie zdrowia jamy ustnej. –Chcemy “wychodzić z gabinetu do pacjenta”. To my przyjedziemy do firmy, która jest naszym klientem i w jej siedzibie, w komfortowych dla pracownika warunkach, przeprowadzimy skan diagnostyczny. Obraz trafi do chmury, gdzie algorytmy sztucznej inteligencji przetworzą go w przystępną formę raportu dla lekarza i pacjenta – opisuje Daniel Petrykiewicz.

DenToGo odczaruje lęk przed fotelem dentystycznym?

Raport z badania w formie mailowej będzie trafiał do pacjenta, wraz z komentarzem lekarza. Będzie tam przedstawiony stan zdrowia jamy ustnej oraz potrzeby pacjenta w zakresie higieny i leczenia. Raport będzie w formie zarówno zrozumiałych kodów kolorystycznych jak i informacji opisowej z załączonymi zdjęciami.

– Wprowadzamy rozwiązanie, którego model działania na trwałe zmieni to, jak postrzegamy opiekę stomatologiczną. Przełomowość metody polega m.in. na odczarowaniu tkwiącego w pacjentach lęku przed fotelem dentystycznym. Aby dokonać wstępnej diagnozy stanu zdrowia jamy ustnej, pacjentka lub pacjent w ogóle nie będą musieli fizycznie na tym fotelu siadać – a u wielu z nich już samo to jest źródłem stresu!  – kończy Dyrektor Rozwoju Stomatologii w Grupie LUX MED.

A jak będzie wyglądał rynek stomatologii i telemedycyny w Polsce 2020-2021? O tym powiedzą praktycy podczas forum PMR Forum Private Healthcare 2021 już 19 marca 2020 r. Więcej informacji tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecamy

Share This