Mabion z pozwoleniem na budowę

Ten post dostępny jest także w języku: English

14 listopada Mabion poinformował, że otrzymał pozwolenie na budowę „Centrum Naukowo-Technologicznego Zaawansowanej Biotechnologii Medycznej Mabion SA” w Konstantynowie Łódzkim.

Dzięki temu spółka może rozpocząć prace nad rozbudową istniejącego zakładu Kompleksu Naukowo-Przemysłowego Biotechnologii Medycznej. W rezultacie zwiększy się moc wytwórcza i badawczo-rozwojowa spółki. W planowanym Centrum mają być opracowywane i przygotowywane do komercjalizacji najnowszej generacji leki biotechnologiczne − przeciwciała monoklonalne.

Dodatkowo Mabion podał, że plany inwestycyjne mogą w przyszłości ulec rozszerzeniu.

Mabion SA jest polską firmą biotechnologiczną. Priorytetowym projektem firmy jest wprowadzenie na rynek leku MabionCD20. Jest to lek biopodobny do produkowanego przez Roche leku MabThera (rituximab). Preparat ma zastosowanie w leczeniu chłoniaka, przewlekłej białaczki limfocytowej i reumatoidalnego zapalenia stawów.

W czerwcu 2018 r. Mabion poinformował, że złożył wniosek o dopuszczenie do obrotu leku MabionCD20 w tzw. procedurze centralnej do Europejskiej Agencji Leków. Według Dr Sławomira Jarosa, CSO i Dyrektora ds. Operacyjnych i Naukowych w Mabion, cytowanego w komunikacie spółki, jest to pierwszy lek biotechnologiczny od podstaw zaprojektowany i rozwinięty w Polsce przez polskich naukowców.

Wcześniej, w grudniu 2017 r.,  Mabion złożył zgłoszenie patentowe dla MabionCD20 w leczeniu stwardnienia rozsianego (MS) w skojarzeniu z innymi substancjami. Następnie, w czerwcu 2018 r. złożył kolejne zgłoszenie patentowe, które obejmuje wykorzystanie MabionCD20 w monoterapii MS. Jest to wskazanie innowacyjne dla tej cząsteczki.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *