Małe porodówki do likwidacji?

noworodek

Ten post dostępny jest także w języku: English

Około 80 oddziałów położniczych w Polsce może wkrótce czekać likwidacja. Wszystko dlatego, że NFZ chce wprowadzić nowe zasady wyceny. Będą one premiować oddziały położnicze, które przyjmują minimum 400 porodów rocznie, donosi Menedżer Zdrowia.

NFZ będzie płacił za efekt, nie procedurę

Ministerstwo Zdrowia planuje zmianę modelu finansowania w całym systemie opieki zdrowotnej. Zamiast opłaty za usługę (fee-for-service) ma zostać wprowadzona opłata za efekt zdrowotny. Przykładowo, od stycznia 2020 r. lekarz POZ, który wyśle pacjenta z grupy ryzyka na badania profilaktyczne, będzie mógł liczyć na 15% wyższą stawkę kapitacyjną za tego pacjenta. Zmiany nie ominą również ginekologii i położnictwa.

NFZ planuje, że oddziały ginekologiczno-położnicze, które przyjmą co najmniej 400 porodów rocznie, będą mogły liczyć na premię finansową. Fundusz nie ukrywa, że chce zachęcić świadczeniodawców do koncentracji świadczeń. Ma w tym pomóc właśnie zwiększenie wyceny dla placówek, które wykonują największą liczbę danych procedur. NFZ liczy, że placówki oddalone od siebie o kilkanaście kilometrów będą rezygnować z niektórych oddziałów, na rzecz szpitali w sąsiednich powiatach.

lizcba urodzen w polsce

Porodówki już teraz są zawieszane

Jak donosi Menedżer Zdrowia, nierentownych może być nawet 80 oddziałów ginekologiczno-położniczych w skali kraju. To efekt niżu demograficznego i małej liczby porodów. W skrajnych przypadkach, na oddziale przyjmowany jest zaledwie jeden poród tygodniowo. Z racji wymogów prawnych, każdy oddział położniczy musi jednak pełnić dyżur ostry, co oznacza konieczność zapewnienia personelu (w tym na blok porodowy) przez całą dobę.

Często utrzymywanie takich oddziałów to kwestia ambicji lokalnego samorządu, chociaż nie ma to sensu medycznego i ekonomicznego. Znaczna część oddziałów już teraz jest jednak zawieszana (na stałe lub czasowo). Tak było w przypadku m.in. Prudnickiego Centrum Medycznego i Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *