Master Pharm pozostanie przy rozwoju organicznym

tabletki suplementy diety posilek

Ten post dostępny jest także w języku: English

Master Pharm, kontraktowy producent suplementów diety, zakończył przegląd opcji strategicznych. Spółka zdecydowała, że w obecnej sytuacji rynkowej skupi się na rozwoju organicznym.

Nie będzie inwestora branżowego

W listopadzie 2018 r. Master Pharm podjął decyzję o przeglądzie potencjalnych opcji strategicznych. Celem była ocena sytuacji rynkowej i możliwych form współpracy. Spółka chciała wybrać najkorzystniejszy sposób realizacji długoterminowych celów biznesowych i znaleźć potencjalne dodatkowe efekty synergii.

Główną rozważaną opcją było pozyskanie inwestora branżowego, który wsparłby rozwój firmy. Pod koniec listopada Master Pharm podpisał nawet z potencjalnym inwestorem umowę o zachowaniu poufności w celu dokonania due dilligence. Inwestorem tym była firma z branży Master Pharm. Ostatecznie jednak okazało się, że spółka skupi się na rozwoju organicznym. W ocenie zarządu, będzie to w obecnej sytuacji rynkowej najkorzystniejsze rozwiązanie dla Master Pharm.

Master Pharm notuje spadek przychodów

Master Pharm specjalizuje się w kontraktowej produkcji suplementów diety. Wytwarza również suplementy pod własną marką. W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2019 r. przychody spółki spadły o 2% rok do roku i wyniosły 50,8 mln zł. Na spadek ten wpłynęło głównie przesunięcie zamówień z pierwszego półrocza 2019 r. Wpływ na przychody w analizowanym okresie miał również spadek sprzedaży w spółce zależnej Avet Pharma o 30% rok do roku. Jest to skutek wprowadzenia zaplanowanych wcześniej zmian w zarządzaniu sprzedażą i rabatowaniem.

Jak wynika z raportu PMR, dynamika sprzedaży aptecznej i pozaaptecznej suplementów diety była zbliżona w 2018 r., przy czym wyższy wzrost zanotowała sprzedaż poza aptekami.  Motorami rynku suplementów diety w 2018 r. były, oprócz marek własnych, probiotyki oraz suplementy diety na bazie witaminy D3. W ocenie PMR te kategorie będą rozwijały się dynamicznie również w 2019 r. i kolejnych latach. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *