Ministerstwo Zdrowia: pilotaż e-recepty idzie dobrze

komputer laptop ręka

Ten post dostępny jest także w języku: English

Ponad 24 tys. e-recept zostało wydanych dla ponad 5,2 tys. pacjentów podczas pierwszej fazy pilotażu, która rozpoczęła się w maju i zakończyła 12 września, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ).

Pilotaż, który rozpoczął się w Siedlcach (woj. mazowieckie) i Skierniewicach (woj. łódzkie), został później poszerzony o kolejne dwie lokalizacje: Krynicę Zdrój (woj. małopolskie) i Wysokie (woj. lubelskie). Łącznie objął on blisko 70 lekarzy i ponad 60 aptek.

Ponad 50% pacjentów, którzy otrzymali e-receptę było starszych niż 60 lat, a około 25% – starszych niż 70 lat.

Chociaż pierwsza faza pilotażu formalnie się zakończyła, e-recepta jest nadal wydawana w czterech testowych lokalizacjach. Druga faza ma rozpocząć się w Pleszewie (woj. wielkopolskie), Chełmie (woj. lubelskie) oraz Polanicy (woj. dolnośląskie).

Od stycznia 2019 r. wszystkie apteki w Polsce będą mogły realizować e-recepty. Placówki medyczne będą natomiast sukcesywnie podłączane do systemu w przyszłym roku, najprawdopodobniej województwo po województwie.

W ramach systemu, pacjent otrzymuje receptę na indywidualne konto pacjenta (jeśli je posiada) lub otrzymuje wydruk informacyjny z kodem kreskowym, który jest okazywany w aptece. Na jednej recepcie przepisany jest jeden lek.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *