Ministerstwo Zdrowia: pilotaż e-recepty idzie dobrze

Ten post dostępny jest także w języku:
English
Ponad 24 tys. e-recept zostało wydanych dla ponad 5,2 tys. pacjentów podczas pierwszej fazy pilotażu, która rozpoczęła się w maju i zakończyła 12 września, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ).
Pilotaż, który rozpoczął się w Siedlcach (woj. mazowieckie) i Skierniewicach (woj. łódzkie), został później poszerzony o kolejne dwie lokalizacje: Krynicę Zdrój (woj. małopolskie) i Wysokie (woj. lubelskie). Łącznie objął on blisko 70 lekarzy i ponad 60 aptek.
Ponad 50% pacjentów, którzy otrzymali e-receptę było starszych niż 60 lat, a około 25% – starszych niż 70 lat.
Chociaż pierwsza faza pilotażu formalnie się zakończyła, e-recepta jest nadal wydawana w czterech testowych lokalizacjach. Druga faza ma rozpocząć się w Pleszewie (woj. wielkopolskie), Chełmie (woj. lubelskie) oraz Polanicy (woj. dolnośląskie).
Od stycznia 2019 r. wszystkie apteki w Polsce będą mogły realizować e-recepty. Placówki medyczne będą natomiast sukcesywnie podłączane do systemu w przyszłym roku, najprawdopodobniej województwo po województwie.
W ramach systemu, pacjent otrzymuje receptę na indywidualne konto pacjenta (jeśli je posiada) lub otrzymuje wydruk informacyjny z kodem kreskowym, który jest okazywany w aptece. Na jednej recepcie przepisany jest jeden lek.