Ministerstwo Zdrowia: Trwa reforma kadrowa

waldemar kraska ministerstwo zdrowia

Ten post dostępny jest także w języku: English

Ostatnie dni przyniosły dwie ważne zmiany kadrowe w Ministerstwie Zdrowia. Zbigniew J. Król został odwołany z funkcji wiceministra zdrowia. Odpowiedzialny był on m.in. za reformę psychiatrii i Narodowy Plan Chorób Rzadkich. Nowym wiceministrem został natomiast Waldemar Kraska, który będzie koordynował ratownictwo medyczne i współpracę międzynarodową.

Zbigniew J. Król odwołany, przyczyną kryzys w psychiatrii?

Premier Mateusz Morawiecki przyjął 30 lipca rezygnację Zbigniewa J. Króla ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Według nieoficjalnych doniesień medialnych, powodem takiej sytuacji był kryzys w psychiatrii, zwłaszcza dziecięcej. Chodzi tutaj o wieloletnie zaniedbania, które miały doprowadzić w ostatnim czasie do kilku tragedii. Ponadto występowały trudności we wdrażaniu Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich. To wiceminister Król odpowiedzialny był za te dwie dziedziny. Koordynował on również prace nad mapami potrzeb zdrowotnych.

Prace nad tymi wszystkimi projektami mają być kontynuowane. Część obowiązków odchodzącego wiceministra przejmie Marek Balicki, który został ostatnio pełnomocnikiem rządu ds. reformy w psychiatrii.

Waldemar Kraska nowym wiceministrem

Jednocześnie, 1 sierpnia na stanowisko wiceministra, w randze sekretarza, został powołany Waldemar Kraska. Koordynował on będzie prace Departamentu Ratownictwa Medycznego i Obronności, w tym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Będzie również odpowiedzialny za współpracę międzynarodową.

Waldemar Kraska jest czynnym zawodowo lekarzem. Pochodzi z Sokołowa Podlaskiego. Od 2004 r. w tamtejszym szpitalu pełni funkcję ordynatora oddziału chirurgii ogólnej. Jest również koordynatorem medycznym i zastępcą dyrektora ds. lecznictwa w RM-Meditrans Stacja Pogotowia Ratunkowego w tym mieście. Jest przewodniczącym Senackiej Komisji Zdrowia.

Nowy skład kierownictwa MZ

Kierownictwo Ministerstwa Zdrowia liczy obecnie, obok ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, pięciu wiceministrów. Oprócz Waldemara Kraska są to Józefa Szczurek-Żelazko, Janusz Cieszyński, Sławomir Gadomski oraz Maciej Mikołowski. Szczegółowy zakres ich obowiązków i koordynowanych jednostek został przedstawiony w nowym zarządzeniu MZ tutaj.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *