Mixed Reality w diagnostyce laboratoryjnej?

Ten post dostępny jest także w języku:
English
Polski start-up Holo4Labs opracował rozwiązanie, które pozwala na zdalne przeprowadzanie procedur analitycznych, odciążając tym samym pracę laboranta. Z zamysłu, system Mixed Reality ma ułatwić optymalizację pracy w diagnostyce laboratoryjnej i przyśpieszyć analizę próbek.
Mixed Reality a praca laboranta
Nowe rozwiązanie Mixed Reality firmy Holo4Labs pozwala zautomatyzować proces analizy próbek, zmniejszając ryzyko popełnienia błędu przez laboranta. Osoby korzystające z rozwiązania nie muszą wprowadzać ręcznie danych do komputera. Dodatkowo, dzięki goglom posiadają podgląd do kluczowych informacji na temat próbek z dowolnego miejsca.
Jak podaje Przemysław Budnicki, CEO Holo4Labs, oprogramowanie automatycznie skanuje próbkę i podpowiada laborantowi, jaki następny krok powinien wykonać. Co więcej, rozwiązanie umożliwia nadzór pracy zespołów w wielu lokalizacjach z poziomu komputera, wykorzystując maksymalnie zasoby pracowników. Bowiem, zewnętrzny supervisor, znajdujący się poza laboratorium może śledzić proces i poinstruować personel, co do warunków przeprowadzenia bardziej skomplikowanych i wieloetapowych procedur.
Obszary wsparcia w diagnostyce laboratoryjnej
Opracowany przez Polaków system korzysta z najnowszej generacji wirtualnych gogli Microsoft HoloLens 2 oraz jest zintegrowany z oprogramowaniem LIMS wykorzystywanym w laboratoriach. Rozwiązanie może znacznie przyśpieszyć proces analizy próbek w diagnostyce laboratoryjnej, zwłaszcza w czasie trwającej pandemii koronawirusa. Bowiem, w tym okresie diagności laboratoryjni z laboratoriów realizujących testy na COVID-19 są najbardziej obciążeni ilością przeprowadzanych testów.
System może ułatwić zarządzanie takimi obszarami jak: zdalne szkolenia, zapewnienie zgodności procedur, zarządzanie instrumentami badawczymi i umożliwia pracę na wirtualnych instrumentach laboratoryjnych.
Zdjęcie pochodzi ze strony techno-senior.com.