MZ zapowiada Program Profilaktyka 40 Plus od 2021 r.

profilaktyka 40 plus

Ten post dostępny jest także w języku: English

Ministerstwo Zdrowia ujawniło szczegóły programu badań profilaktycznych dla osób od 40 roku życia. Program Profilaktyka 40 Plus może objąć nawet 11 mln Polaków w ciągu pięciu lat. Będzie to więc pierwszy tak szeroko zakrojony program profilaktyki w Polsce. Badania będą dostępne w ramach medycyny pracy lub POZ.

12,5 mln pacjentów w ramach medycyny pracy

Program Profilaktyka 40 Plus skierowany jest do osób w wieku od 40 do 65 lat. Będą mogły z niego skorzystać zarówno osoby pracujące, jak i prowadzące własną działalność gospodarczą, a także bezrobotni, pod warunkiem posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Głównym celem jest diagnoza najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych na jak wcześniejszym etapie. Chodzi tu przede wszystkim o diagnostykę cukrzycy, nowotworów i chorób układu krążenia.

Badania będzie można wykonać w ramach medycyny pracy (badania wstępne, okresowe, kontrolne) lub podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w przypadku osób, które nie podlegają badaniom pracowniczym. Według MZ to właśnie lekarz medycyny pracy ma unikalną możliwość wykrycia zaburzeń w stanie zdrowia pracownika już na wczesnym etapie. Wynika to z faktu, że z badań medycyny pracy, które są obowiązkowe, obejmują również osoby, które na co dzień nie korzystają z POZ. Oznacza to, że w ramach medycyny pracy wykonuje się rocznie w Polsce 4,5 mln badań u 12,5 mln pracowników.

Profilaktyka 40 Plus w dwóch wariantach

Program będzie dostępny w dwóch wariantach. Pakiet podstawowy obejmował będzie laboratoryjne badania krwi (takie jak morfologia, cholesterol, glukoza), pomiar ciśnienia tętniczego oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, lekarz medycyny pracy lub POZ będzie mógł skierować pacjenta na diagnostykę pogłębioną. Pakiet rozszerzony, w zależności od zdefiniowanego ryzyka, obejmował będzie m.in. kontrolne badania biochemiczne (cholesterol, trójglicerydy), poziom glukozy na czczo, badanie EKG, USG jamy brzusznej, test na obecność krwi utajonej w kale i poziom PSA. Nowością będzie to, że lekarz medycyny pracy będzie mógł skierować pracownik na konsultację lekarza specjalisty (onkologia, kardiologia, diabetologa) w przychodni NFZ.

Program ma zostać wprowadzony od 1 stycznia 2021 r. Jego szacowane koszty to około 1,8 mld zł w ciągu pięciu lat. Koszty te będą zależne od liczby osób, u których wystąpią wskazania do diagnostyki poszerzonej. Profilaktyka 40 Plus będzie finansowania ze środków NFZ.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *