Aktualności Rynek

MZ zapowiada Program Profilaktyka 40 Plus od 2021 r.

profilaktyka 40 plus

Ministerstwo Zdrowia ujawniło szczegóły programu badań profilaktycznych dla osób od 40 roku życia. Program Profilaktyka 40 Plus może objąć nawet 11 mln Polaków w ciągu pięciu lat. Będzie to więc pierwszy tak szeroko zakrojony program profilaktyki w Polsce. Badania będą dostępne w ramach medycyny pracy lub POZ.

12,5 mln pacjentów w ramach medycyny pracy

Program Profilaktyka 40 Plus skierowany jest do osób w wieku od 40 do 65 lat. Będą mogły z niego skorzystać zarówno osoby pracujące, jak i prowadzące własną działalność gospodarczą, a także bezrobotni, pod warunkiem posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Głównym celem jest diagnoza najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych na jak wcześniejszym etapie. Chodzi tu przede wszystkim o diagnostykę cukrzycy, nowotworów i chorób układu krążenia.

Badania będzie można wykonać w ramach medycyn pracy (badania wstępne, okresowe, kontrolne) lub podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w przypadku osób, które nie podlegają badaniom pracowniczym. Według MZ to właśnie lekarz medycyny pracy ma unikalną możliwość wykrycia zaburzeń w stanie zdrowia pracownika już na wczesnym etapie. Wynika to z faktu, że z badań medycyny pracy, które są obowiązkowe, obejmują również osoby, które na co dzień nie korzystają z POZ. Oznacza to, że w ramach medycyny pracy wykonuje się rocznie w Polsce 4,5 mln badań u 12,5 mln pracowników.

Profilaktyka 40 Plus w dwóch wariantach

Program będzie dostępny w dwóch wariantach. Pakiet podstawowy obejmował będzie laboratoryjne badania krwi (takie jak morfologia, cholesterol, glukoza), pomiar ciśnienia tętniczego oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, lekarz medycyny pracy lub POZ będzie mógł skierować pacjenta na diagnostykę pogłębioną. Pakiet rozszerzony, w zależności od zdefiniowanego ryzyka, obejmował będzie m.in. kontrolne badania biochemiczne (cholesterol, trójglicerydy), poziom glukozy na czczo, badanie EKG, USG jamy brzusznej, test na obecność krwi utajonej w kale i poziom PSA. Nowością będzie to, że lekarz medycyny pracy będzie mógł skierować pracownik na konsultację lekarza specjalisty (onkologia, kardiologia, diabetologa) w przychodni NFZ.

  • Program ma zostać wprowadzony od 1 stycznia 2021 r. Jego szacowane koszty to około 1,8 mld zł w ciągu pięciu lat. Koszty te będą zależne od liczby osób, u których wystąpią wskazania do diagnostyki poszerzonej. Profilaktyka 40 Plus będzie finansowania ze środków NFZ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecamy

Share This