Naklejki na owocach przypomną o profilaktyce

jablka

Ten post dostępny jest także w języku: English

W miniony weekend Podlaski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, wraz z siecią sklepów PSS Społem, przeprowadził nietypową akcję profilaktyczną. We wszystkich supermarketach sieci na owocach i warzywach pojawiły się naklejki z przypomnieniem o wykonaniu badań takich jak cytologia i mammografia.

Polki nie dbają o profilaktykę

„Dbanie o zdrowie to nie tylko witaminy!/Cytologia 25-59 lat”. „Badaj piersi, zobacz, jakie to łatwe!/Mammografia 50-69 lat”. Naklejki takiej treści pojawiły się w miniony weekend na owocach i warzywach w sieci sklepów spożywczych PSS Społem. Łącznie wykorzystano 7 tys. naklejek, które miały przypomnieć kobietom o badaniach profilaktycznych. Tą nietypową akcję sieć sklepów przeprowadziła razem z Podlaskim Oddziałem NFZ.

Według NFZ, w województwie podlaskim, podobnie jak w całej Polsce, zgłaszalność na badania profilaktyczne jest na bardzo niskim poziomie. Tylko co piąta mieszkanka województwa w wieku 25-59 lat korzysta z możliwości zrobienia cytologii w ramach programu profilaktycznego. Mniej niż 40% pań w wieku 50-69 lat korzysta z mammografii. Chociaż część kobiet badania może wykonywać prywatnie, wciąż daleko nam do krajów skandynawskich, gdzie takie badania profilaktyczne wykonuje 98% kobiet.

naklejki na owocach mammografia
Źródło: Podlaski NFZ

Bezpłatne cytologia i mammografia

Mammografia może być wykonana bezpłatnie przez kobiety w wieku 50-69 lat, które nie wykonały takiego badania w ciągu ostatnich dwóch lat. Jest również refundowana dla kobiet, które otrzymały wskazanie do wykonania badania po upływie 12 miesięcy. Na badanie w ramach programu niepotrzebne jest skierowanie.

Bezpłatną cytologię można z kolei wykonać w ramach programu, który jest skierowany do kobiet w wieku od 25 do 59 lat. Badania przeprowadza się raz na trzy lata, a u kobiet obciążonych czynnikami ryzyka – co 12 miesięcy. Czynniki ryzyka to zakażenie wirusem HIV, zarażenie wirusem HPV – typ wysokiego ryzyka oraz przyjmowanie leków immunosupresyjnych. Podobnie jak w przypadku profilaktycznej mammografii, na badanie nie jest wymagane skierowanie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *