Next Health, czyli wizja opieki zdrowotnej przyszłości

artificial intelligence

Ten post dostępny jest także w języku: English

Fundacja Wygrajmy Zdrowie i Microsoft podpisali list intencyjny w sprawie założenia Koalicji na rzecz Telemedycyny. W ramach inicjatywy zostaną opracowane najlepsze praktyki i standardy bezpieczeństwa w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych na odległość z wykorzystaniem nowych technologii. Projekt Next Health obejmie przede wszystkim technologie wspierające pacjentów i lekarzy.

Cyfrowa transformacja przyszłością opieki zdrowotnej?

Next Health to kolejny etap wykorzystania technologii w opiece zdrowotnej. Zadaniem koalicjantów będzie opracowanie wspólnej strategii dla wszystkich świadczeniodawców obecnych na rynku opieki zdrowotnej w Polsce. Wizja wejścia opieki zdrowotnej na kolejny poziom cyfrowej transformacji zakłada wykorzystanie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, analizy wielkich zbiorów danych i Internetu Rzeczy. Te obok zdalnych konsultacji i teleopieki w bezpiecznym środowisku technicznym, organizacyjnym i prawnym mają stworzyć medycynę przyszłości, podano w komunikacie. Inicjatywa już znalazła poparcie wśród przedstawicieli przychodni realizujących projekt POZ+ oraz Zrzeszenia Publicznych Centrów Onkologii.

Dostrzegamy falę cyfrowych zmian, jakie zachodzą obecnie w obszarze zdrowia. Chcemy by była to transformacja, która przyniesie korzyści nie tylko wybranym, ale wszystkim uczestnikom systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Właśnie dlatego zależy nam, by obok NGO dbającego o prawa pacjentów, jakim jest Fundacja Wygrajmy Zdrowie, stanęli lekarze, ośrodki badawcze, szpitale, uczelnie i dostawcy technologii. Chcemy stworzyć forum szerokiej dyskusji o telemedycynie w Polsce i wykorzystaniu technologii do ratowania życia i poprawy zdrowia obywateli. Jesteśmy szczególnie otwarci na rozmowę ze stroną rządową i przeniesienie dyskusji na poziom regulacji, który nie tylko uwolni potencjał technologii w służbie zdrowia, ale przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo lekarzy i pacjentów – wskazał Szymon Chrostowski, pomysłodawca inicjatywy i prezes fundacji Wygrajmy Zdrowie, cytowany w komunikacie.

Zdrowie w chmurze możliwości Microsoft

Ważną rolę w Koalicji na rzecz Telemedycyny spełni firma Microsoft, która posiada szereg rozwiązań technologicznych dla placówek opieki zdrowotnej, szkolenia dla lekarzy i pracowników ochrony zdrowia oraz system grantów dla ośrodków badawczych i naukowców realizowanych w ramach inicjatywy „AI for Health”. Na początek, Microsoft zaoferował placówkom opieki zdrowotnej bezpłatny dostęp do „Chmury dla sektora zdrowia” (Microsoft Cloud for Healthcare) na pół roku. W tym czasie placówki mogą testować pracę zdalną w ramach Microsoft Teams oraz zapoznać się z aplikacjami partnerów Microsoft w Polsce.

Okres pandemii udowodnił, że telemedycyna może być rozwiązaniem na bolączki służby zdrowia i już dzisiaj realnie odciążać lekarzy i zabezpieczać pacjentów, którzy oczekują odpowiedniej diagnozy i opieki. Zależy nam, by zarówno lekarze, jak i pacjenci zaufali technologii. Będzie to możliwe wówczas, gdy będą oni mieli poczucie całkowitego bezpieczeństwa w pracy z cyfrowymi aplikacjami oraz przekonanie o ochronie prywatności, zarówno podczas internetowej konsultacji, jak i przy udostępnianiu dokumentacji medycznej – podał Tomasz Jaworski, dyrektor ds. sektora zdrowia w polskim oddziale Microsoft, cytowany w oficjalnym komunikacie firmy.

Źródło: Microsoft

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *