NFZ obniża wycenę testów na koronawirusa

probowka test koronawirus

Ten post dostępny jest także w języku: English

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, wycena testów molekularnych na koronawirusa została obniżona do 280 zł. Zarządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia, tzn. 21 kwietnia.

To nie pierwsza zmiana w warunkach i wycenie testów

Produkt rozliczeniowy „Test na obecność wirusa SARS-CoV-2” został wprowadzony do katalogu świadczeń finansowanych przez NFZ zarządzeniem z dnia 18 marca 2020 r. Jego wycena wynosiła wówczas 450 zł, przy zastrzeżeniu, że przeprowadzenie testu może być rozliczane wyłącznie w przypadku poniesienia przez podmiot leczniczy kosztu wykonania testu metodą PCR w trakcie pobytu lub hospitalizacji pacjenta.

Zarządzeniem z 31 marca pojawiły się wyceny testów na koronawirusa w dwóch wariantach – 400 zł w wersji bazowej lub 200 zł bez kosztu testu. Do warunków rozliczenia przeprowadzenia testu, oprócz hospitalizacji pacjenta, dołączono również pobyt w izolatorium. Kolejne zarządzenie, z 4 kwietnia, doprecyzowało, że wycena 200 zł nie obejmuje kosztów odczynników. Usunięte zostały również zapisy dotyczące przeprowadzania testu wyłącznie w przypadku pobytu w szpitalu/izolatorium, co otworzyło drogę do szerszego testowania również przez podmioty zewnętrzne.

Finalnie zostało to doprecyzowane zarządzeniem z połowy kwietnia, gdzie jasno zostało zaznaczone, że przeprowadzenie testu może być rozliczane przez podmiot posiadający własne laboratorium lub na zasadach podwykonawstwa. Jednocześnie NFZ zaznaczył, że nie jest dopuszczalne rozliczenia przez podmiot zlecający i wykonujący kosztów wykonania tego samego testu czy też rozliczenie kosztu wykonania testu sfinansowanego z innych środków.

280 zł za test na koronawirusa

I tak dochodzimy do zarządzenia z 21 kwietnia, w ramach którego została dokonana znacząca obniżka wyceny testów na koronawirusa, przy zachowaniu poprzednio ustalonych warunków. Obecnie NFZ płaci 280 zł za przeprowadzenie testu i 140 zł bez kosztu odczynników. Nadal dotyczy to oczywiście testów molekularnych RT-PCR. Uzasadnienie do zmiany wyceny, zawarte w zarządzeniu, jest dość enigmatyczne. Według NFZ, konieczność modyfikacji zarządzenia wynika z dostosowania wartości do kosztów finansowania testów zgodnie z poleceniem wydanym przez Ministra Zdrowia ,a dotyczącym zawarcia umów o wykonywanie testów diagnostycznych w kierunku koronawirusa. Czy to oznacza, że wzrost liczby przeprowadzanych dziennie testów doprowadził do obniżki ich wyceny?

Co na to laboratoria? PMR rozmawiał z podmiotami wykonującymi testy na koronawirusa jeszcze przed obniżeniem wyceny. Już wtedy kierownicy wielu z nich podkreślali, że jest ona o co najmniej kilkanaście procent z niska. Przykładowo, zdaniem jednego z laboratoriów koszt zakupu odczynników do przeprowadzenia jednego testu, może wynosić od 100 do 300 zł, w zależności od dostawcy. Do tego należy doliczyć nie tylko koszty stałe pracy laboratorium (takie jak np. prąd), ale również koszty środków do dezynfekcji oraz środki ochrony indywidualnej dla pracowników.

Obecnie na liście laboratoriów wykonujących testy na COVID-19, opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia, znajduje się 87 laboratoriów (w tym jeden podmiot zawieszony). Najwięcej laboratoriów znajduje się w województwie mazowieckim – 16. W województwach lubuskim, podlaskim. podkarpackim, opolskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim są to po dwa podmioty. Do tej pory w Polsce przebadano  blisko 240 tys. próbek.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *