NFZ: Pakiet pomocowy dla placówek medycznych

Ten post dostępny jest także w języku: English

Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z Ministerstwem Zdrowia przygotowali zespół instrumentów finansowych, które mają zagwarantować placówkom medycznym stabilność w czasie walki z koronawirusem.

Budżet państwa pokrywa wszystkie wydatki

Jak wynika z ustawy z 2 marca o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (tzw. specustawa), wszystkie wydatki związane z zapobieganiem i zwalczaniem koronawirusa pochodzą z budżetu państwa. Jest to główny strumień finansowania zadań związanych z pandemią. Oznacza to, że walka z koronawirusem nie odbędzie się kosztem innych świadczeń, za które płaci NFZ.

NFZ wykorzysta natomiast środki pochodzące z funduszu zapasowego. Jest to ponad 1 mld zł. Zostaną one, zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, przeznaczone na sfinansowanie zwiększenia wyceny punktu w ryczałcie w ramach sieci szpitali – o około 5%.  Przeliczenie wartości ryczałtu będzie naliczane wstecz, od stycznia 2020 r.

Kontrakty zostają utrzymane

NFZ gwarantuje również płatność rat kontraktowych niezależnie od poziomu realizacji świadczeń. Oznacza to, że na wsparcie mogą liczyć również te placówki, które zostały zmuszone do ograniczenia dotychczasowej działalności, a nie biorą bezpośredniego udziału w walce z koronawirusem. Na wniosek jednostki, otrzymają one kwoty porównywalne do tych, które otrzymałyby realizując swój kontrakt w dotychczasowych warunkach.

Placówki, które wskutek walki z koronawirusem musiały ograniczyć podstawową działalność, mogą skorzystać z mechanizmu wyrównywania ryczałtu. Oznacza to, że oprócz środków wypłaconych na walkę z COVID-19, skorzystają również z przysługującego im ryczałtu w ramach sieci szpitali. Jeśli chodzi natomiast o szpitale jednoimienne, czyli placówki dedykowane walce z koronawirusem, oprócz ryczałtu i zapłaty za świadczenia związane z COVID-19, mają one trzymać dodatkowo środki za gotowość udzielenia świadczeń (w przeliczeniu na łóżko i respirator).

Ogólnie, wypłaty wszystkich środków z kontraktów mają być szybsze i częstsze. Na wniosek świadczeniodawcy będą się one odbywać nawet do czterech razów w miesiącu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *