NFZ przeznaczy więcej środków na AOS i onkologię

NFZ

Ten post dostępny jest także w języku: English

NFZ podjął decyzje o wprowadzeniu zmian w planie finansowym, w wyniku której ponad 1 mld zł zostanie przekazanych do oddziałów wojewódzkich NFZ. Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) i onkologię. Wzrósł także ryczałt dla szpitali działających w sieci, a to może przełożyć się na wyższe wynagrodzenia dla personelu niemedycznego.

Zgodnie z nowym planem finansowym środki zostaną przekazane oddziałom wojewódzkim NFZ, które zyskają 1,18 mld zł. Aż 953,8 mln zł ma zostać wykorzystane na świadczenia w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, natomiast 228,2 mln zł zostanie przeznaczone na leczenie szpitalne. Na rehabilitację leczniczą szpitale przeznaczą 5,3 mln zł. Środki zostaną podzielone pomiędzy oddziałami wojewódzkimi NFZ na podstawie używanego obecnie algorytmu.

Zmiany finansowania związane są z wyodrębnieniem świadczeń AOS z ryczałtu podstawowego zabezpieczenia szpitalnego, czyli ponad 553,8 mln zł i ze zwiększoną wyceną świadczeń opieki zdrowotnej. Zaktualizowana wycena w szczególności dotyczy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, która wyniosła 400 mln zł. Decyzja NFZ spowodowana była także zmianą taryfy świadczeń opieki zdrowotnej o 233,5 mln zł, która dotyczyła zarówno świadczeń onkologicznych (ponad 228,2 mln zł), jak i leczenia chorych ze śpiączką (5,3 mln zł).

Wzrost ryczałtu o 7%

Po przeliczeniu wysokości ryczałtu dla szpitali działających w sieci okazało się, że wzrósł on o ponad 7%. Przyczyni się to do zwiększonych nakładów na szpitale sieciowe, które otrzymają 1,2 mld zł. Zmiany, które zostały ogłoszone przez ministra Adama Niedzielskiego i prezesa NFZ, Filipa Nowaka, na Forum Ekonomicznym w Karpaczu zakładały, że wyższy ryczałt pozwoli na przekazanie szpitalom PSZ ponad 730 mln zł. Wzrost o 0,5 mld zł jest spowodowany wydłużeniem okresu rozliczeniowego w umowach PSZ do końca br.

Część środków została przekazana szpitalom już w październiku 2021 r., a kolejne transze powinny pojawić się do końca 2021 r. Przekazywanie środków uwzględnia wyrównanie od 1 lipca 2021 r. Wzrost ryczałtu umożliwi zwiększenie wynagrodzeń dla personelu niemedycznego, a ze zmian w szczególności skorzystają szpitale powiatowe.

Podobne wpisy