Nie dla likwidacji NFZ, tak dla korpusu kontrolerskiego

Ten post dostępny jest także w języku: English

Nie planujemy likwidacji NFZ. Chcemy poprawiać to, jak on funkcjonuje  – potwierdził na ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński, cytowany przez Rynek Zdrowia.

Plany likwidacji NFZ pojawiały się od kilku lat. Jeszcze w 2016 r. rząd PiS zapowiadał powrót do finansowania opieki zdrowotnej z budżetu państwa. Ustawa w sprawie likwidacji NFZ nigdy nie była jednak procedowana. Stopniowo zaczęły natomiast pojawiać się głosy, że likwidacji Funduszu nie będzie. W maju 2018 r. minister Łukasz Szumowski mówił, że w jego ocenie NFZ zaczyna coraz lepiej funkcjonować.

Niezależnie od tego, wszyscy podkreślają konieczność usprawnienia działalności płatnika. Na wspomnianej już komisji, posłowie przyjęli projekt nowelizacji ustawy, która wprowadza tzw. korpus kontrolerski NFZ i centralizację Funduszu. Główna zmiana polegać będzie na tym, że kontrole w podmiotach medycznych będzie przeprowadzać centrala NFZ, a nie, jak do tej pory, oddziały wojewódzkie.

Na nowelizacji ustawy skorzystać mają również świadczeniodawcy. Wprowadza ona bowiem obowiązek zawiadomienia o kontroli 7 dni przez jej rozpoczęciem oraz limit dni kontroli w jednym podmiocie. Nie będzie również równoległych kontroli MZ i NFZ.  Co więcej, ewentualne nieprawidłowości będą musiały być dokumentowane obrazem lub nagraniem.

MZ chce również wprowadzić tzw. próg bagatelności. Oznacza to, że kary niższe niż 500 zł nie będą nakładane.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *