Normy zatrudnienia pielęgniarek: cios czy postęp?

Ten post dostępny jest także w języku: English

Od stycznia 2019 r. obowiązują nowe normy zatrudnienia pielęgniarek. W przypadku tego zawodu minimalny wskaźnik zatrudnienia w oddziałach o profilu zachowawczym wynosi 0,6 etatu na łóżko, a dla oddziałów o profilu zabiegowym – 0,7. Co więcej, pielęgniarkom przysługuje dodatkowy, 6-dniowy bezpłatny urlop.

Dla wielu szpitali w Polsce to cios. Według różnych badań PMR niedobory kadry medycznej, w tym pielęgniarskiej, to rosnący problem w polskiej opiece zdrowotnej. Dotyczy to zarówno publicznych, jak i niepublicznych podmiotów leczniczych. Pielęgniarki, ze względu na niskie płace, emigrują, jak również przekwalifikowują się do wykonywania innych zawodów. Szpitale, szczególnie powiatowe, nie mają pieniędzy na podwyżki.

Wyjściem z sytuacji jest ograniczenie liczby łóżek w jednostce. W naszej opinii, w dłużej perspektywie takie działania mogą doprowadzić do zwiększenia efektywności polskiego systemu opieki zdrowotnej. Charakteryzuje się on zbyt dużym naciskiem na drogą opiekę stacjonarną.

Według badania PMR przeprowadzonego pod koniec 2018 r. , nowe normy zatrudnienia pielęgniarek to trzecie największe wyzwanie 2019 roku dla szpitali publicznych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *