Notino otwiera pierwszą aptekę

Notino

Ten post dostępny jest także w języku: English

Notino postanowiło rozszerzyć swoją ofertę o produkty związane ze zdrowiem. W listopadzie w Czechach pojawi się pierwsza apteka Notino, w której oprócz kosmetyków i dermokosmetyków, klienci będą mogli zakupić leki. Firma chciałaby w przyszłości uruchomić sprzedaż leków w każdym kraju, w którym Notino prowadzi działalność.

Rynek perfumeryjny oraz kosmetyczny wymaga ciągłego dbania o klienta, a jakość produktów ma tu ogromne znaczenie. Firmy kosmetyczne muszą nie tylko zwracać uwagę na balans relacji cenowej i jakościowej, ale także stale uaktualniać swoją ofertę, wprowadzając nowe produkty oraz kategorie. Osiąganie wysokich wyników sprzedaży wiąże się zatem ze zrozumieniem potrzeb i oczekiwań klientów.

Notino ma w swoim portfolio ok. 82 tys. produktów, a dzięki tak bogatej ofercie firma może docierać do wielu grup klientów, którzy mają zróżnicowane wymagania. Oferta Notino składa się z produktów drogeryjnych, które dostępne są w bardzo niskich cenach oraz z produktów luksusowych takich marek jak Dior, Channel czy Armani.

Wpływ pandemii na rynek kosmetyczny

Pandemia Covid-19 zmieniła zachowania i preferencje klientów, którzy coraz chętniej decydują się na zakupy w sklepach internetowych. Jak podkreśla Bartosz Kliś, Chief Commercial Officer w Notino, w czasie pandemii firma zaobserwowała przesunięcie sprzedaży z punktów stacjonarnych na sprzedaż online. Jego zdaniem pandemia wpłynęła na przyspieszenie transformacji rynku detalicznego oraz spowodowała zatarcie granic między poszczególnymi typami klientów.

Przed pandemią klienci dzielili się na kilka grup w zależności od preferencji zakupowych. Wyróżniano klientów korzystających wyłącznie ze sklepów stacjonarnych oraz tych, którzy dokonywali zakupów przez Internet. Obecnie klienci dostosowują swoje preferencje zakupowe do sytuacji i wybierają najwygodniejszą opcję. Jak dodaje Bartosz Kliś, ciężko jest dzisiaj przygotowywać osobną ofertę dla klientów stacjonarnych czy internetowych, ponieważ klienci decydują się na korzystanie z obu kanałów sprzedaży.

Bartosz Kliś podkreśla, że rynek kosmetyczny jest bardzo konkurencyjny, a jednym z większych wyzwań jest walka z podrobionymi produktami. Firma Notino ma w swojej ofercie około tysiąca marek, których produkty są sprowadzane bezpośrednio od producenta, aby wyeliminować możliwość sprzedaży produktów o niższej jakości. Do takich marek należą m.in. Dior, Armani lub Lancome.

Plany rozwoju firmy Notino

Zdaniem Bartosza Klisia rynek kosmetyczny jest bardzo atrakcyjny z punktu widzenia rozwoju firmy, ponieważ pojawia się na nim coraz więcej kategorii produktowych, m.in. bio czy cruelty free. Notino wciąż rozwija swoje portfolio, żeby jak najlepiej dopasować się do wciąż zmieniających się oczekiwań klientów. Dlatego też firma zdecydowała się na wprowadzenie produktów z kategorii zdrowie, dzięki której klienci będą mogli zakupić suplementy. Dodatkowo, ze względu na zwiększone zainteresowanie zdrowiem w czasie pandemii, Notino zdecydowało się na uruchomienie pierwszej apteki Notino w Czechach, w której klienci będą mogli kupić kosmetyki, dermokosmetyki oraz leki.

Firma inwestuje także w innowacje, które wprowadza do swoich sklepów stacjonarnych. Klienci mogą skorzystać z urządzenia o nazwie Fragrance Finder, które umożliwia dopasowanie preferencji zapachowych klienta do produktów dostępnych w ofercie. Klienci wybierają, jakie kompozycje zapachowe należą do ich ulubionych, a komputer wyświetla produkty, w których dane kompozycje zapachowe występują. Kolejną innowacją jest także wirtualne lustro, dzięki któremu klienci mogą przetestować kolorowe kosmetyki bez konieczności nakładania produktów.

Firma chce również inwestować w otwieranie kolejnych magazynów, tak aby skrócić czas realizacji zamówień w krajach Europy Zachodniej. Dodatkowo Notino chce, aby w największych miastach europejskich, w których prowadzi sprzedaż, dostawa produktów odbywała się nawet do dwóch godzin. Dzięki temu klienci będą mogli otrzymywać produkty wysokiej jakości w krótkim czasie od złożenia zamówienia.

Notino rozpoczęło swoją działalność 17 lat temu w Czechach i jest obecnie jednym z największych internetowych sprzedawców kosmetyków i perfum w Europie. Firma zdecydowała się na ekspansje na polski rynek 15 lat temu. Obecnie firma jest obecna w 28 krajach, a w tym roku Notino rozpoczęło działalność w Irlandii, na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Unikatowe dane dotyczące kategorii kosmetyków przedstawiamy w raportach PMR:

Rynek dermokosmetyków w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026„.

Rynek kosmetyków naturalnych w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026„.

Handel detaliczny artykułami kosmetycznymi w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026„.

 

Podobne wpisy