Nowe Laboratorium Szybkiego Reagowania Epidemiologicznego BSL-3…we Wrocławiu

Ten post dostępny jest także w języku: English

3,8 mln zł Obligacji Skarbu Państwa – tyle Rząd przeznaczy na przebudowę laboratorium na terenie naukowego kompleksu Łukasiewicz – PORT we Wrocławiu. Prace nad przebudową mają potrwać około 1,5 roku. W rezultacie powstanie tam Laboratorium Szybkiego Reagowania Epidemiologicznego.

Nowe laboratorium we Wrocławiu

Minister nauki i szkolnictwa wyższego – Wojciech Murdzek – przekazał decyzję o sfinansowaniu uruchomienia Laboratorium Szybkiego Reagowania Epidemiologicznego BSL-3 w stolicy Dolnego Śląska. Nowe laboratorium będzie kluczowym elementem uruchamianego we Wrocławiu Centrum Diagnostyki Populacyjnej przez Łukasiewicz – PORT.

Będzie to pierwsze tak zaawansowane laboratorium w zachodniej Polsce, a zarazem jedne z zaledwie kilku na terenie całej Polski. Ministerstwo zdecydowało o przeznaczeniu na ten cel 3,8 mln zł. Dzięki przekazanym środkom laboratorium zostanie dostosowane do pracy z patogenami różnych grup ryzyka. W przypadku BSL-3 są to czynniki biologiczne, które mogą wywoływać ciężkie choroby, a których leczenie jest możliwe.

Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT (Polski Ośrodek Rozwoju Technologii)

Łukasiewicz – PORT jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz. Jego działania opierają się na rozwoju nowych technologii na potrzeby przemysłu. Jednocześnie, aktywność naukowo-badawcza ośrodka koncentruje się wokół inżynierii materiałowej i biotechnologii. Instytut wspiera rozwój polskich firm i start-upów, takich jak XTPL czy SensDx. Współpracuje również z międzynarodowymi korporacjami, takimi jak np. Roche, Pfizer, Amgen czy LG Electronics.

Jak podaje Ministerstwo, sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie. Należące do niej instytuty aktywnie włączyły się w walkę ze skutkami pandemii. Działania te realizowane są pod wspólnym szyldem #TarczaNaukowa. Na różnym etapie zaawansowania znajduje się obecnie kilkanaście projektów naukowo-badawczych i inżynierskich.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *