Rosyjska szczepionka na COVID-19 zatwierdzona? Decyzja budzi kontrowersje

pieczęć

Ten post dostępny jest także w języku: English

11 sierpnia świat obiegła informacja, że szczepionka wyprodukowana w Rosji skutecznie radzi sobie z koronawirusem COVID-19. Prezydent Putin ogłosił, że opracowany preparat o nazwie Sputnik V chroni przed zachorowaniem na COVID-19, wywołując silną odpowiedź immunologiczną. Dystrybucja szczepionki powinna rozpocząć się jeszcze w przed jesienią.

Szczepionka na COVID-19 bez badań trzeciej fazy

Szczepionka została opracowana przez moskiewskie rządowe Centrum im. Nikołaja Gamelei przy współpracy z rosyjską firmą farmaceutyczną Binnofarm. Zatwierdzenie szczepionki budzi kontrowersje, gdyż preparat nie przeszedł jeszcze trzeciej fazy badań klinicznych, a już został oficjalnie zarejestrowany do użytku.

Preparat ma być dystrybuowany w przeciągu dwóch tygodni od oficjalnego ogłoszenia przez rosyjski rząd informacji na temat jego skuteczności. Z zapowiedzi wynika, że program szczepień może rozpocząć się na przełomie sierpnia i września 2020 r. W pierwszej kolejności szczepionka będzie dostępna dla pracowników służby zdrowia i nauczycieli. Docelowo, od 1 stycznia 2021 r. wszyscy mieszkańcy będą mogli zaszczepić się na COVID-19. Szczepionka ma być dobrowolna.

Inhalator kolejną nadzieją w walce z COVID-19?

Na świecie poza licznymi badaniami nad opracowaniem szczepionki prowadzone są również prace badawcze nad innymi rozwiązaniami, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19 wśród społeczeństwa. Do ciekawszych należy zaliczyć prace Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF).

Naukowcy pracują tam nad inhalatorem zawierającym specjalistyczne nanociała, które wykluczają możliwość infekcji, gdyż blokują połączenie pomiędzy koronawirusem COVID-19 a receptorami ACE2. Co więcej, zapobiega on replikacji wirusa.  Preparat ma być wielkości standardowego aerozolu do nosa. Przed wprowadzeniem AeroNabs na rynek potrzebne jest jeszcze przeprowadzenie badań klinicznych i przejście procesów regulacyjnych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *