Omicron: czy będą obostrzenia w związku z nowym wariantem Covid-19?

Covid-19: ograniczenia przedłużone do 31 stycznia ?

Ten post dostępny jest także w języku: English

Chociaż minister zdrowia mówi o osiąganiu momentu przesilenia czwartej fali zakażeń Covid-19, sytuacja epidemiczna w Polsce nie napawa optymizmem. Szpitale są już całkowicie obłożone, a wzrastająca liczba zakażonych osób wymagających hospitalizacji stale rośnie. Już teraz otwierają się kolejne oddziały z łóżkami covidowymi. Dodatkowym wyzwaniem może okazać się jednak nowy wariant koronawirusa, który już pojawił się w Europie.

Według Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, przy dynamice przyrostu liczby zakażeń wynoszącej zaledwie 6,5% można stwierdzić, że Polska osiąga moment przesilenia czwartej fali zakażeń Covid-19. Ryzyko zwiększonej liczby zakażeń pojawiło się jednak wraz z nowym wariantem SARS-CoV-2 o nazwie omikron. W odpowiedzi na ten dodatkowy czynnik ryzyka, Minister Zdrowia zwołał sztab kryzysowy, który miał przeanalizować sytuację pod kątem uszczelnienia granic.

Jak wyjaśnia Minister Zdrowia, osoby, które podróżują do Polski z krajów, w których potwierdzono obecność nowego wariantu Covid-19 będą poddawane przymusowej kwarantannie. Obecnie Ministerstwo pracuje nad ustaleniem listy państw, z których podróż będzie od początku grudnia wiązała się z kwarantanną. Co ważne, podróżni będą mogli zostać z niej zwolnieni, jeśli są zaszczepieni lub wykonają test.

Minister podkreślił, że nowy wariant Covid-19 nie spowoduje nałożenia żadnych dużych restrykcji, takich jak zamykanie szkół. Na razie ministerstwo rozważa jedynie wprowadzanie minimalnych ograniczeń, m.in. limitów w galeriach handlowych.

Według informacji na 29 listopada podanych przez wiceszefa Ministerstwa Zdrowia liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 wyniosła 13 tys., natomiast z powodu Covid-19 zmarło 18 osób. Warto jednak pamiętać, że są to dane po weekendzie, kiedy maleje liczba wykonywanych testów. Jak wskazuje Waldemar Kraska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, nie należy lekceważyć rosnącej liczby hospitalizacji. Obecnie w szpitalach jest ponad 20,5 tys. pacjentów, którzy zmagają się z zakażeniem Covid-19. Jedynie w ciągu doby liczba hospitalizowanych pacjentów zwiększyła się o 454 osoby. Waldemar Kraska dodał także, że ponad 1800 chorych przebywa na oddziałach intensywnej terapii, ponieważ wymagają wspomagania respiratorem.

Podobne wpisy