Obiecujący izraelski lek na COVID-19 pomyślnie przeszedł II fazę badań

covid

Ten post dostępny jest także w języku: English

Izraelski lek Covid EXO-CD24, poddany w Atenach badaniom II fazy, pozwolił 29 z 30 pacjentów z umiarkowaną lub ciężką postacią choroby wyzdrowieć w ciągu maksymalnie 5 dni. Badanie II fazy potwierdziło wyniki badania I fazy, przeprowadzonego w Izraelu zeszłej zimy.

Około 93% z 90 pacjentów z ciężką postacią COVID-19 było leczonych nowym izraelskim lekiem wyprodukowanym przez zespół naukowców z Tel Aviv’s Sourasky Medical Center w kilku greckich szpitalach. Wyniki badania I fazy, które zostało przeprowadzone w Izraelu zeszłej zimy, zostały potwierdzone w tym eksperymencie II fazy. Co ważniejsze, wykazano, że 29 z 30 pacjentów znajdujących się w stanie od umiarkowanego do ciężkiego wyzdrowiało w ciągu pięciu dni lub nawet krócej.

EXO-CD24 znajduje się obecnie w końcowej fazie badań, w których bierze udział 155 pacjentów. Lek będzie podawany dwóm trzecim uczestników, podczas gdy pozostali otrzymają placebo. Zespół ekspertów z Tel Awiwu spodziewa się, że do końca tego roku zakończy cały cykl badań. Sukces EXO-CD24 może również otworzyć drogę do skutecznego leczenia wielu innych chorób.

Lek został opracowany przez prof. Nadira Arbera i jego zespół, w skład którego wchodziła również dr Shiran Shapira, i opiera się na badanej przez profesora od ponad 20 lat cząsteczce znanej również jako CD24, która występuje naturalnie w organizmie i reguluje mechanizmy odpowiedzialne za burzę cytokinową, czynnik odpowiedzialny głównie za pogorszenie stanu zdrowia osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Zespół ten opisuje nadmierną aktywację układu odpornościowego, który zaczyna atakować zdrowe komórki płuc pacjenta, natomiast EXO-CD24 pomaga organizmowi odnaleźć równowagę, celując w kluczowy problem w rozwoju Covid-19, jednocześnie unikając skutków ubocznych.

Kontynuacja prac nad lekami na COVID-19

Francuska firma farmaceutyczna Sanofi chce kupić amerykańską firmę biotechnologiczną Translate Bio (TBIO.O), która prowadzi badania nad lekiem opartym na białku mRNA wykorzystywanym m.in. do produkcji szczepionek przeciwko koronawirusa. Jak podaje Reuters, Sanofi stawia na technologię mRNA nowej generacji po opóźnieniach w badaniach nad szczepionką przeciwko Covid-19. Francuski producent leków poinformował w 2020 roku, że jego tradycyjna, oparta na białkach szczepionka przeciwko Covid-19, opracowana we współpracy z GlaxoSmithKline (GSK.L), wykazała niewystarczającą odpowiedź immunologiczną u osób starszych, co opóźniło jej wprowadzenie na rynek do końca 2021 roku.

Obie firmy współpracują ze sobą od 2018 r., a w 2020 r. połączyły siły w celu opracowania opartej na mRNA szczepionki przeciwko Covid-19. Wyniki badań klinicznych I/II fazy spodziewane są w III kwartale 2021 roku. Sanofi i Translate Bio badają również możliwość produkcji szczepionek mRNA przeciwko kilku chorobom zakaźnym i rozpoczęły w czerwcu badanie I fazy oceniające możliwą szczepionkę opartą na mRNA przeciwko grypie sezonowej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *