Od 1 grudnia tylko e-zwolnienia

Ten post dostępny jest także w języku: English

Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie będą mogły być wystawiane tylko w formie elektronicznej. Będą to tzw. e-ZLA, które lekarze mogą wystawiać od początku 2016 r. Do tej pory, wystawiono około 7,5 mln e-ZLA. Co więcej, według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, obecnie już blisko połowa zwolnień wystawiana jest w formie elektronicznej. W styczniu 2018 r. było to tylko 10%.

Spośród 145,6 tys. lekarzy uprawnionych do wystawiania e-ZLA, elektroniczny profil posiada już 105 tys. Profil na PUE ZUS, który umożliwia odbieranie takich zwolnień ma 77% z 2,6 mln przedsiębiorców. W październiku 2018 r. najwięcej e-zwolnień (w stosunku do zwolnień papierowych) wystawiono w woj. zachodniopomorskim (59%). Najmniej takich zwolnień wystawia się obecnie w woj. lubuskim (33%).

Według badań ZUS, trzy czwarte lekarzy,którzy nie wystawiają obecnie e-ZLA czeka na 1 grudnia, kiedy będą one obowiązkowe. Porozumienie Zielonogórskie przestrzega jednak, że termin jest nierealny, m.in. z powodu licznych awarii systemu. „To okres wzmożonych zachorowań na wszelkie infekcje, więc i szczyt zapotrzebowania pacjentów na zwolnienia. To najgorszy czas na eksperymenty” – mówi wiceprezes Porozumienia, Wojciech Palochicki.

 

 

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *