Opatów: Powiat przejmie szpital od Centrum Dializa

Ten post dostępny jest także w języku: English

Z dniem 1 kwietnia zakończy się dzierżawa szpitala powiatowego w Opatowie przez Centrum Dializa. Jak informuje Radio Kielce, prowadzenie placówki przejmie powiatowa spółka Top Medicus.

Centrum Dializa dzierżawiła szpital od 2015 r. Umowa podpisana została na 31 lat. Pierwsze problemy pojawiły się już w 2016 r. Do szpitala weszła wówczas kontrola NFZ i prokurator. W wyniku tego, NFZ cofnął kontrakt dla oddziału anestezjologii i intensywnej terapii w placówce. Szpital borykał się również z problemami kadrowymi.

Warto jednak podkreślić, że nieprawidłowości w działaniu szpitala istniały już wcześniej. W 2017 szpital został oskarżony o wyłudzenie z NFZ 100 tys. zł w latach 2014-2015. W 2018 r.  prokuratura oskarżyła natomiast starostę opatowskiego o oszustwa wobec firm, które remontowały szpital w 2014 r.

Pod koniec 2017 r. radni powiatu opatowskiego zdecydowali o rozwiązaniu umowy ze spółką Centrum Dializa. Szpital miał wrócić pod zarząd starostwa najpóźniej do końca roku. Tak się jednak nie stało. Spór na linii spółka-powiat trwał przez wiele miesięcy. Szpitalowi groziło nawet wypadnięcie z sieci. Wygląda na to, że wreszcie udało się osiągnąć porozumienie. Cesja kontraktu z NFZ ma bowiem zostać podpisana w najbliższy piątek.

Pod zarządem powiatu, szpital ma uruchomić dzienny dom opieki dla osób starszych i zwiększyć liczbę łóżek w ZOL. W ZOL powstanie oddział dla osób wentylowanych mechanicznie. Przy placówce może również rozpocząć działalność hospicjum.

Jak wynika z raportu PMR, oprócz placówki w Opatowie, Centrum Dializa prowadzi jeszcze dwa szpitale: w Łasku i Białogardzie. Obie placówki mają profil wielospecjalistyczny i znajdują się w sieci szpitali.

Sytuacja w Opatowie to kolejny przypadek zakończenia dzierżawy szpitala przez prywatną firmę. Podobna sytuacja miała miejsce w Rykach. Tam również placówka chce wznowić działalność jako spółka powiatowa.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *