Operacje zaćmy: Czy Polacy przestaną jeździć za granicę?

oko

Ten post dostępny jest także w języku: English

W 2018 r. mniej niż 5% operacji zaćmy u Polaków było wykonanych poza granicami kraju w ramach dyrektywy transgranicznej. Czy zniesienie limitów na te zabiegi sprawi, że Polacy przestaną operować zaćmę za granicą?

Kilkanaście tysięcy Polaków zoperowało zaćmę za granicą

Zabiegi usunięcia zaćmy są zdecydowanie najpopularniejszymi świadczeniami realizowanymi przez Polaków w ramach tzw. dyrektywny transgranicznej. W 2018 r. NFZ dokonał zwrotu w ramach blisko 15,9 tys. takich świadczeń (wykazanych na 14 tys. wnioskach) na łączną kwotę 30,6 mln zł. Stanowiło to 87% wszystkich wniosków z dokonaną wypłatą oraz 91% wypłaconej kwoty zwrotu.

Dla porównania, w 2017 r. NFZ dokonał zwrotu w odniesieniu do 15,7 tys. świadczeń, ale kwota zwrotu była wyższa i wyniosła 33,7 mln zł. Stanowiło to 93% łącznej wypłaconej kwoty zwrotu. Średnia wartość wypłaconego zwrotu kosztów wyniosła 2,19 tys. zł w 2018 r. i 2,14 tys. zł w 2017 r. Warto podkreślić, że od lipca 2018 r. osobnej wycenie podlega wizyta kwalifikacyjna, sama operacja usunięcia zaćmy oraz kontrolna porada specjalistyczna po 14 dniach od zabiegu.

Skala zabiegów nie jest jednak aż tak duża, jak mogłoby się wydawać. Liczba wykonanych operacji zabiegów zaćmy w kraju wyniosła bowiem w 2018 r. blisko 315 tys. Oznacza to, że operacje zagraniczne stanowią mniej niż 5% wszystkich operacji zaćmy.

Czechy najpopularniejszą destynacją

Z danych NFZ wynika, że w 2018 r. aż 86% wniosków, dla których dokonano zwrotu kosztów dotyczyło leczenia na terenie Czech. Jednocześnie, ponad 89% całkowitych kosztów poniesionych przez NFZ na opiekę transgraniczną obejmowało leczenie w Czechach. Dane te dotyczą wszystkich świadczeń ogółem, ale nie jest tajemnicą, że Polacy w Czechach wykonują przede wszystkim operacje zaćmy. Czeskie placówki organizują nie tylko transport pacjenta za granicę, ale często zapewniają również nocleg i wyżywienie. Niektóre z nich zatrudniają również polskojęzyczny personel.

NFZ znosi limity na operacje zaćmy

Jak już informowaliśmy, od kwietnia 2019 r. NFZ zniósł limity na operacje zaćmy. Według funduszu, już w ciągu dwóch pierwszych miesięcy od wejścia w życie nowych regulacji, liczba wykonanych w Polsce zabiegów wzrosła o 11%. Można więc oczekiwać, że w 2019 r. liczba tych, którzy wyjadą na takie operacje za granicę, będzie niższa niż w 2018 r.

Należy jednak pamiętać, że pomimo zniesienia limitów na operacje zaćmy, w polskiej służbie zdrowia wciąż występują problemy, które mogą uniemożliwiać wzrost liczby wykonanych świadczeń. Chodzi tutaj głównie o zbyt małą liczbę lekarzy specjalistów, zarówno okulistów, jak i anestezjologów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *