PAN opracował polski test na koronawirusa, będzie masowe testowanie?

puzzle diagnostyka molekularna genetyka

Ten post dostępny jest także w języku: English

Do placówek ochrony zdrowia w Polsce mogą wkrótce trafić polskie testy na koronawirusa. Państwowy Zakład Higieny własnie walidował test opracowany w Polskiej Akademii Nauk (PAN), poinformował na Twitterze Jarosław Gowin.

Medicofarma wytworzy test na koronawirusa

Test na koronawirusa został opracowany w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Jak podaje Gazeta Wyborcza, teraz w jego produkcję mają zaangażować się trzy firmy. Future Synthesis oraz A&A Biotechnology dostarczą elementy testu i odczynniki. Medicofarma zajmie się produkcją i rejestracją, na mocy licencji od PAN. Instytut dostanie prowizję od każdego testu, którą wykorzysta na dalsze badania, w tym na prace nad udoskonaleniem produktu.

Moce produkcyjne Medicofarma to 20 tys. testów tygodniowo, ale spółka może je podwoić. Zamówienie na 150 tys. testów złożył polski rząd. Ma być ono zrealizowane w ciągu miesiąca. Później zamówienia będą mogły składać również szpitale.

Liczba testów przekroczyła 100 tys.

Test opracowany przez PAN bazuje na odczynnikach polskiej produkcji, podaje gazeta. Podobnie jak stosowane obecnie testy, jest testem molekularnym czyli charakteryzuje się bardzo wysoką czułością przy diagnostyce koronawirusa.

W chwili obecnej Polska stosuje testy sprowadzone z zagranicy. Do 10 kwietnia w Polsce przeprowadzono 118 tys. takich testów, w tym 10,6 tys. w ciągu ostatniej doby. Do polskich laboratoriów rozdysponowane jest 300 tys. testów, zakontraktowane kolejne 500 tys. Koszt testu wytworzonego w Polsce ma być kilkukrotnie niższy od tych zakupionych za granicą. Produkcja w kraju ma być również gwarantem stabilności dostaw. Jednocześnie, wąskim gardłem może być liczba laboratoriów wykonujących oznaczenia. Musi ona wzrosnąć (obecnie testy wykonuje około 60 laboratoriów), by liczba przeprowadzanych testów również mogła rosnąć.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *