Paxlovid: Lek firmy Pfizer ma 89% skuteczności przeciwko Covid-19

Paxlovid

Ten post dostępny jest także w języku: English

Wstępne wyniki badania eksperymentalnego nowego leku na Covid-19 firmy Pfizer są bardzo obiecujące, a skuteczność preparatu w redukowaniu zagrożenia hospitalizacją i śmiercią wynosi 89%. To już kolejny, po produkcie firmy Merck, lek, który pozwoli na zmniejszenie ryzyka wśród chorych predysponowanych do ciężkiej postaci Covid-19.

W czasie przeprowadzanych badań klinicznych leku Paxlovid okazało się, że preparat pozwala na zmniejszenie ryzyka hospitalizacji lub zgonu dorosłych osób zagrożonych ciężkim przebiegiem Covid-19 o prawie 90%. Te pozytywne wyniki testów skłoniły firmę Pfizer do zatrzymania badań eksperymentalnych przed terminem oraz rozpoczęcia starań, aby zarejestrować lek w specjalnym trybie. Wyniki badań mają być przekazane amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, która zdecyduje czy preparat będzie mógł skorzystać z przyspieszonego programu dopuszczania leków.

Badania kliniczne leku Paxlovid

Badania kliniczne były przeprowadzone na grupie ponad 1200 pacjentów, u których pojawiał się co najmniej jeden czynnik zwiększający ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19. Tymi czynnikami były m.in. otyłość i podeszły wiek. Celem testów było przebadanie pacjentów, którzy łagodnie lub umiarkowanie przechodzili zakażenie Covid-19, pod kątem ryzyka hospitalizacji i śmierci.

Uczestnicy badania zostali podzieleni na kilka grup, które otrzymywały lek lub placebo w przeciągu trzech lub więcej dni od pojawienia się objawów zakażenia Covid-19. Wśród pacjentów przyjmujących Paxlovid w czasie trzech dni od wystąpienia objawów jedynie 0,8% badanych było hospitalizowanych. Ponadto żadna z tych osób nie zmarła w ciągu 28 dni od podania preparatu. Z kolei w grupie, która otrzymywała placebo, do szpitala trafiło 7% badanych, a siedmiu pacjentów zmarło. Podobne wyniki zaobserwowano w grupach osób, które otrzymywały preparat kilka dni później po wystąpieniu objawów. W przypadku osób, które przyjęły Paxlovid do szpitali trafiło ok. 1% badanych, a w grupie z placebo – 6,7% osób. Zgony dotyczyły tylko grupy przyjmującej placebo, a w wyniku zakażenia zmarło 10 osób.

Leki przeciwwirusowe

Należy pamiętać, że skuteczność leków przeciwwirusowych uzależniona jest od czasu ich podania. Pacjent musi otrzymać leki jak najszybciej, aby infekcja nie mogła się rozwinąć. Paxlovid to lek z grupy inhibitorów proteazy, a jego działanie polega na blokowaniu enzymu, który umożliwia namnażanie się wirusa. Lek opracowany przez firmę Pfizer musi być podawany dwa razy dziennie, a pacjenci w tym czasie przyjmują po trzy tabletki preparatu.

Innym lekiem przeciwwirusowym jest Molnupiravir firmy Merck. Preparat jest analogiem rybonukleozydowym, który wbudowuje się w materiał genetyczny wirusa i uniemożliwia jego dalsze powielanie. Zadaniem tego leku jest zatem wprowadzenie błędów do kodu genetycznego wirusa. Lek ten został w ubiegłym tygodniu dopuszczony w Wielkiej Brytanii, a z badań przeprowadzonych przez formę Merck wynika, że pozwala on zmniejszyć ryzyko hospitalizacji lub zgonu dorosłych osób zagrożonych ciężkim przebiegiem Covid-19 o 50%.

Skuteczność i dostępność leku Paxlovid

Jak w rozmowie z Reuters wyjaśniła Annaliesa Anderson, reprezentująca firmę Pfizer, wysoka skuteczność leku, podanego nawet po pięciu dniach od początku choroby może zdecydowanie zmniejszyć liczbę hospitalizacji. Wdrożenie leczenia na wczesnym etapie choroby pozwoli na szybsze udzielenie pomocy, co z kolei będzie wiązać się z zyskami z punktu zdrowia publicznego. Jak dodaje Albert Bourla, dyrektor generalny firmy Pfizer, na podstawie zgromadzonych danych można stwierdzić, że nowy lek będzie łagodził infekcje Covid-19 oraz może zapobiec 9 z 10 hospitalizacji.

Na razie firma nie podaje szczegółowych informacji na temat skutków ubocznych, ale przyznaje, że wystąpiły one u 20% badanych, zarówno w grupie przyjmującej lek, jak i w grupie otrzymującej placebo.

Pfizer chce do końca roku wyprodukować 180 tys. opakowań leku. Plany na rok 2022 r. zakładają produkcję nie mniejszą niż 50 mln opakowań. Firma informuje jednak, że założenia produkcyjne mogą zostać w najbliższym czasie zaktualizowane.

Obecnie firma będzie sprawdzać działanie leku na chorych bez predyspozycji do ciężkiej postaci infekcji, a także rozważy, czy warto stosować lek prewencyjnie u osób, które miały styczność z wirusem. Dodatkowo eksperci wyjaśniają, że wciąż najlepszym sposobem na ochronę przed Covid-19 jest szczepienie, które w dużym stopniu niweluje możliwość ciężkiego zachorowania na Covid-19 i tym samym eliminuje konieczność późniejszego leczenia.

Więcej:

Pfizer zwiększa moce produkcyjne Paxlovidu po niespodziewanym spadku skuteczności tabletek na COVID-19 firmy Merck

Podobne wpisy