Paxlovid – zatwierdzono pierwszy doustny lek na COVID-19 ?

Paxlovid: nowy lek na COVID-19 przechodzi badania kliniczne

Ten post dostępny jest także w języku: English

Paxlovid, opracowany przez firmę Pfizer lek przeciw COVID-19, który jest pierwszym zarejestrowanym w Stanach Zjednoczonych lekiem przeciw COVID-19 w postaci tabletek doustnych, został zatwierdzony w trybie pilnym przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). Wkrótce potem Paxlovid został dopuszczony do obrotu przez Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA) w Londynie. Pierwsza dostawa leku dotarła niedawno m.in. do Izraela.

Według FDA, lek jest zatwierdzony do stosowania u osób we wczesnym stadium choroby i nie jest przeznaczony do stosowania u pacjentów hospitalizowanych, jako środek zapobiegawczy lub jako substytut szczepionki. Lek został również zatwierdzony przez Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA) do leczenia dorosłych pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi objawami Covid-19, u których istnieje ryzyko przejścia w ciężką postać choroby. Paxlovid jest lekiem doustnym, który należy przyjmować w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów.

Badania kliniczne wykazały, że lek był w 88 procentach skuteczny w zmniejszaniu hospitalizacji i śmiertelności u osób szczególnie narażonych, które rozpoczęły terapię w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów. Doprowadziło to do podjęcia decyzji o zatwierdzeniu leku. Opakowanie leku zawiera dziesięć tabletek nirmatrelviru, inhibitora replikacji wirusa, oraz dwadzieścia tabletek ritonaviru, przedłużacza działania podstawowego czynnika. FDA zaleca przyjmowanie dwóch tabletek rytonawiru i jednej tabletki nirmatrelviru dwa razy dziennie przez pięć dni.

Paxlovid został dopuszczony do użytku w Stanach Zjednoczonych i Japonii, między innymi, w grudniu. W połowie grudnia, Europejska Agencja Leków (EMA) wydała zalecenie stosowania w nagłych wypadkach, ale lek nie został dopuszczony do szerokiego obrotu. Sugestie przedautoryzacyjne, według EMA, są przeznaczone do wykorzystania przez organy regulacyjne w krajach UE w celu określenia, czy zatwierdzić terapię lekiem przed ostatecznym zatwierdzeniem.

Pierwszy transport tabletek anty-Covid firmy Pfizer dotarł do Izraela 30 grudnia, a premier Naftali Bennett pochwalił go jako kluczowy w obliczu wzrostu liczby zachorowań spowodowanych wysoce zakaźną postacią Omicron.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 670 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W wyniku zachorowania na COVID-19 zmarły w sumie 433 osoby, z czego ponad 320 to osoby nieszczepione. 28 grudnia, czyli tydzień temu, odnotowano 9 843 nowych zachorowań i 549 zgonów. Przekłada się to na 18% wzrost liczby zakażeń.

Podobne wpisy