Paxlovid: nowy lek na COVID-19 przechodzi badania kliniczne

Paxlovid: nowy lek na COVID-19 przechodzi badania kliniczne

Ten post dostępny jest także w języku: English

Badania kliniczne nad skutecznością nowego leku COVID-19 Paxlovid obejmą 90 uczestników. Zgodę na testowanie Paxlovidu otrzymał od władz rosyjskich koncern farmaceutyczny Pfizer z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Lek będzie badany w Rosji do marca 2023 roku, choć wiadomo, że około 7000 osób w innych krajach już rozpoczęło jego testowanie.

Paxlovid to nowy lek na koronawirusa, który może być stosowany zarówno jako terapia zapobiegawcza, jak i leczenie ciężkiej choroby. Badania kliniczne będą prowadzone w państwowych i prywatnych instytutach medycznych w Moskwie, Sankt Petersburgu, Smoleńsku, Barnaule i innych miastach Rosji.

Pfizer poinformował, że złożył wniosek do Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków o zatwierdzenie leku – wydaje się minimalizować liczbę ofiar śmiertelnych i hospitalizacji wśród pacjentów zakażonych koronawirusem we wstępnych eksperymentach. FDA oceni teraz, czy nowy lek na koronawirusy jest bezpieczny w użyciu i jak bardzo jest skuteczny. Hospitalizacje i śmiertelność spadły o 89% w badaniach na pacjentach wysokiego ryzyka z wczesnymi objawami COVID-19, według Pfizer.

Według firmy Pfizer, największa skuteczność leku Paxlovid występuje w ciągu trzech dni od początku objawów choroby. Paxlovid należy do klasy leków, które od ponad dekady są stosowane w leczeniu HIV i WZW typu C. Co ważne, terapia może odbywać się w zaciszu własnego domu.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało 24 listopada o 28 380 nowych przypadkach zakażenia wirusem COVID-19 – to nowy rekord dla czwartej fali. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 460 osób.

Polecamy również:

Pfizer zwiększa moce produkcyjne Paxlovidu po niespodziewanym spadku skuteczności tabletek na COVID-19 firmy Merck

Paxlovid: Lek firmy Pfizer ma 89% skuteczności przeciwko Covid-19

Obiecujący izraelski lek na COVID-19 pomyślnie przeszedł II fazę badań

 

Podobne wpisy