PBKM wejdzie na giełdę we Frankfurcie?

mikrobiologia komorka

Ten post dostępny jest także w języku: English

Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) planuje kolejne przejęcia i szuka dla nich źródła finansowania. Jedną z bardziej prawdopodobnych opcji jest wejście na giełdę we Frankfurcie.

PBKM: Dobry moment na akwizycje

Pomimo fiaska negocjacji odnośnie przejęcia Cryo-Save (o czym pisaliśmy tutaj), aptetyt PBKM na przejęcia nie słabnie. Spółka poinformowała, że ma na oku potencjalne cele akwizycyjne o wartości około 60 mln €. Jak podkreśla Jakub Baran, prezes firmy, w rozmowie z Pulsem Biznesu, w Europie panuje teraz sprzyjający klimat do akwizycji. Wszystko dlatego, że rynek europejski przeżywa spadek zaufania i popytu na usługi bankowania komórek macierzystych, zwłaszcza w krajach takich jak Włochy, Hiszpania i Szwajcaria. Dodatkowo, konkurencja jest rozdrobniona. Te szanse chce wykorzystać PBKM.

Dual-listing: W Londynie – nie, we Frankfurcie – być może

Spółka od stycznia analizowała ostatnio możliwe opcje pozyskania finansowania na akwizycje. Odrzuciła pozyskanie kapitału od funduszu private equity i dual-listing na giełdzie w Londynie. Koszty obecności na londyńskiej giełdzie byłyby bowiem dla niej zbyt wysokie. Wciąż rozważane są natomiast opcje kolejnej emisji akcji na GPW (gdzie PBKM jest notowany od maja 2016 r.) lub dual-listing na giełdzie we Frankfurcie. Za tym drugim scenariuszem przemawia fakt, że niemieccy inwestorzy posiadają łącznie około jednej czwartej akcji PBKM.

Spółka prawdopodobnie nie pozyska również inwestora strategicznego, co było jedną z analizowanych możliwości. Wszystko dla tego, że w branży w której działa PBKM nie ma wielu graczy większych od spółki, którzy mogliby zostać potencjalnymi inwestorami. Dla dużych holdingów medycznych działalność firmy jest natomiast zbyt niszowa. Finalne decyzje odnośnie sposobu pozyskania finansowania powinny zapaść w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *