PBKM: Zmiany w zarządzie

pbkm

Ten post dostępny jest także w języku: English

Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM), jeden z największych europejskich graczy w swojej branży, poinformował o zmianach w zarządzie. Wiceprezesem zarządu został Tomasz Baran. Na członka zarządu został natomiast powołany Tomasz Ołdak.

Tomasz Baran nowym wiceprezesem

Tomasz Baran z PBKM związany jest od 2010 r. jako Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu. Wcześniej doświadczenie zawodowe zdobywał w Plivie (obecnie Teva) jako przedstawiciel medyczny, regionalny kierownik sprzedaży i kierownik ds. produktu. Pracował również w AstraZeneca Pharma Poland (jako kierownik ds. rozwoju nowych produktów, kierownik ds. grupy produktów i kierownik marketingu), Stiefel Polska oraz GSK (w tych dwóch ostatnich spółkach jako kierownik marketingu).

Z wykształcenia jest lekarzem. Od 2012 r. jest członkiem zarządu spółki. Od maja 2016 r. został powołany na kolejną kadencję.

Czteroosobowy zarząd PBKM

Tomasz Ołdak z PBKM związany jest od 13 lat. Pełnił w spółce funkcje kierownika laboratorium, dyrektora ds. technologii oraz dyrektora laboratoriów grupy kapitałowej. W 2017 r. został dyrektorem ds. badań i rozwoju. Jest także, współzałożycielem i członkiem Zarządu w spółce zależnej Polskiego Banku Komórek Macierzystych S.A. – FamiCordTx S.A. Jest doktorem nauk biologicznych, a jego praca doktorska dotyczyła bankowania krwi pępowinowej do celów klinicznych. W Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie współtworzył jeden z pierwszych w Polsce publicznych banków krwi pępowinowej.

Po wyżej opisanych zmianach, zarząd PBKM liczy cztery osoby. Prezesem jest Jakub Baran. Członkiem zarządu jest również, od stycznia 2018 r., Marcin Radziszewski.

PBKM w 2020 r.: Priorytetem akwizycje

W 2020 r. Polski Bank Komórek Macierzystych będzie koncentrować się na przejęciach. To właśnie one będą głównym motorem wzrostu przychodów, wynika z wywiadu udzielonego przez Jakuba Barana dla PAP. Spółka posiada listę ponad 10 celów akwizycyjnych, o łącznej wartości 70 mln euro. Na liście znajdują się głównie firmy z Europy o różnej wielkości. Na późniejszym etapie. PBKM planuje integrację grupy po przejęciach i optymalizacje kosztową.

Oprócz tego, w 2020 r. planowany jest kilkuprocentowy wzrost organiczny liczby nowych klientów. Spółka chce również w tym roku rozwinąć terapię nowotworową opartą o technologię CAR-T w 3-5 wskazaniach. Na początku roku FamiCordTx, spółka zależna PBKM, kupiła bowiem od amerykańskiej firmy iCell Gene Therapeutics wyłączną licencję korzystania z technologii CAR-T. To właśnie w oparciu o nią spółka chce rozwijać projekt wprowadzenia na rynek immunoterapii nowotworów.

Grupa PBKM ma okolo 35% udział w rynku europejskim. Na koniec 2019 r. przechowywała blisko 308 tys. próbek tkwi pępowinowej lub tkanek w segmentach B2C i B2B.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *