Nowa szczepionka na Omikron: Pfizer i Biontech rozpoczęły produkcję

New vaccine for Omicron: Pfizer and Biontech have begun production

Ten post dostępny jest także w języku: English

Niemiecka firma farmaceutyczna BioNTech i jej amerykański partner Pfizer rozpoczęły prace nad szczepionką COVID-19, dostosowaną do szczepu koronawirusa omicron, w celu późniejszego wykorzystania komercyjnego.

Według dyrektora generalnego BioNTech Ugura Sahina, rozpoczęto produkcję szczepionki COVID-19 dostosowanej do wersji omicron. Badania kliniczne nad szczepionką rozpoczną się pod koniec stycznia. Po uzyskaniu pozwoleń regulacyjnych, produkt ma trafić na rynek w marcu. Jednocześnie Europejska Agencja Leków (EMA) nie wypowiedziała się jeszcze, czy uważa, że konieczna jest szczepionka dostosowana do formy omikronowej o innym składzie niż obecnie stosowana. Dyrektor generalny firmy Pfizer, Albert Bourla, powiedział, że nie wie, czy szczepionka będzie potrzebna, ani jak zostanie wdrożona, ale że firmy będą przygotowane, jeśli będzie to konieczne.

Szczepionki COVID-19, które są obecnie wytwarzane przez szereg przedsiębiorstw, zostały zaprojektowane w celu zwalczania tzw. dzikiego typu wirusa SARS-CoV-2, który został początkowo wykryty w Chinach pod koniec 2019 roku. O ile szczepionki stosowane od przełomu 2020/201 roku okazały się skuteczne wobec kolejnych mutacji, takich jak alfa czy delta, o tyle w przypadku omicron sytuacja może być inna, przynajmniej pod względem ryzyka infekcji – donosi „Die Welt”.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała w zeszłym miesiącu pierwsze dane na temat śmiertelności wariantu Omikron. Okazało się, że w 38 krajach, które już mają do czynienia z nowym rodzajem, wariant ten nie był przyczyną ani jednego zgonu. Równocześnie naukowcy odkryli, że jest on odporny na szczepienia. Skuteczność w kontakcie z Omikronem spadła do 30% w przypadku dwóch dawek Pfizera, a w przypadku AstraZeneka jest bliska zeru. W efekcie booster zwiększa ilość ochrony do 75%.

Od publikacji raportu minęło kilka tygodni, a już odnotowano pierwsze przypadki śmiertelne wśród osób zarażonych Omikronem. Przeprowadzono również więcej badań nad śmiertelnością. Według wstępnych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii i Afryce, osoby zakażone Omikronem mają od 30 do 70% niższe ryzyko hospitalizacji niż ci, którzy mają wcześniejsze formy.

Jednak nadal istnieje niebezpieczeństwo hospitalizacji, szczególnie w przypadku pacjentów, którzy mają wcześniej istniejące zaburzenia, na które nie byli uodpornieni. A biorąc pod uwagę, że odmiana Omikron jest do 105% bardziej zakaźna niż Delta, musimy wziąć pod uwagę możliwość, że szpitale po prostu przestaną być efektywne.

Podobne wpisy