Pfizer zwiększa moce produkcyjne Paxlovidu po niespodziewanym spadku skuteczności tabletek na COVID-19 firmy Merck

Pfizer increases Paxlovid production capacity

Ten post dostępny jest także w języku: English

Statystyki skuteczności doustnego leku COVID-19 firmy Pfizer są obecnie tak obiecujące, że gigant Big Pharma zwiększa produkcję jeszcze przed wydaniem przez FDA licencji na stosowanie w nagłych wypadkach. Paxlovid będzie teraz produkowany w ilości 80 milionów partii do końca 2022 roku, co oznacza wzrost z planowanych 50 milionów partii. Informacja została wydana po tym jak zaktualizowane dane dotyczące molnupiraviru firmy Merck pokazały, że lek zmniejsza ryzyko hospitalizacji lub zgonu o 30% – spadek z początkowych 50% skuteczności. Paxlovid, który wykazał 89% redukcję ryzyka u pacjentów ambulatoryjnych, powinien więc odnotować wzrost popytu w wyniku nowych wyników. 

Pojawienie się “Omikronu”, nowego podtypu koronawirusa, wywołało pytania o skuteczność obecnych szczepień i terapii. Pomimo tych obaw, Albert Bourla uważa, że Paxlovid będzie nadal przydatny. Aby zakażać zdrowe komórki, koronawirus SARS-CoV-2, który wywołuje COVID-19, wykorzystuje na swojej powierzchni białko Spike. Paxlovid jest inhibitorem proteazy, który zapobiega replikacji wirusa poprzez blokowanie enzymu niezbędnego do replikacji. Lek Pfizera obecnie wydaje się liderem w terapii doustnej przeciw COVID-19, po załamaniu się skuteczności molnupiraviru i wycofaniu się firmy Roche z rozwoju tabletek COVID w ramach partnerstwa z Atea Pharmaceuticals. 

Przed aktualizacją danych przez Merck i zwiększeniem mocy produkcyjnej Pfizera, analityk SVB Leerink Geoffrey Porges szacował, że Paxlovid może dodać 24,2 mld USD do przychodów Pfizera w 2022 roku. Według Porgesa, całkowity dochód Pfizera w przyszłym roku może przekroczyć 100 mld USD, ze względu na spodziewane 29,7 mld USD z tytułu współdzielonych przez BioNTech szczepionek COVID Comirnaty.

Wiecej:

Paxlovid: nowy lek na COVID-19 przechodzi badania kliniczne

Obiecujący izraelski lek na COVID-19 pomyślnie przeszedł II fazę badań

Podobne wpisy