Pierwsza pomoc: trwa akcja #dodajAED

AED

Ten post dostępny jest także w języku: English

Obecnie trwa akcja społeczna, której celem jest stworzenie mapy miejsc z automatycznymi defibrylatorami zewnętrznymi (AED) w Polsce. Aplikacja Ratownik pozwala wszystkim zalogowanym użytkownikom dodawać nowe miejsca i tworzyć cyfrową mapę, która usprawni pracę ratowników obywatelskich oraz zwiększy szanse na uratowanie poszkodowanych osób, w których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) to urządzenie, które umożliwia przywrócenie prawidłowego rytmu serca za pomocą impulsu elektrycznego. Proces defibrylacji to zabieg medyczny polegający na zastosowaniu prądu stałego o określonej energii. Urządzenie automatycznie analizuje czynności mięśnia sercowego, a specjalnie zaprogramowane algorytmy informują, czy defibrylacja pacjenta jest konieczna.

Podręczne defibrylatory znajdują się w wielu miejscach publicznych, a ich popularność stale rośnie. Współczesne urządzenia są wyposażone w specjalny program, wydający głosem zrozumiałe instrukcje, które prowadzą osobę ratującą przez cały proces udzielania pomocy. Komendy są krótkie i zwięzłe, a wykonywanie wydawanych przez urządzenie poleceń pozwala na podjęcie czynności ratunkowych nawet osobom z podstawową wiedzą dotyczącą pierwszej pomocy.

Chociaż defibrylatory znajdują się w wielu miejscach w przestrzeni publicznej, często podczas udzielania pomocy ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że urządzenie znajduje się w pobliżu. Chcąc jak najszybciej rozpocząć działania mające przywrócić akcję serca, ratownicy obywatelscy nie mogą sobie pozwolić na szukanie AED. Taką sytuację może zmienić Polska Mapa AED, dzięki której osoby udzielające pierwszej pomocy będą mogły sprawnie namierzyć najbliższe urządzenie, tym samym zwiększając szansę na powodzenie akcji ratunkowej. Należy pamiętać, że w przypadku zatrzymania krążenia, o tym, czy osoba poszkodowana przeżyje, czy nie, decydują pierwsze 4 minuty, a użycie AED zwiększa szanse przeżycia nawet do 70%.

Jak działa mapa AED?

Centrum Ratownictwa stworzyło aplikację Ratownik, dzięki której ratownicy obywatelscy mogą szybko udzielić pierwszej pomocy. Do osób, które włączyły się w akcję Ratownictwa Obywatelskiego należą ochotnicy, strażacy, ratownicy wodni, górscy, a także osoby, które wiedzą, jak udzielić pierwszej pomocy. Zdaniem Barbary Skowrońskiej z Polskiej Organizacji Ratowniczej aplikacja Ratownik z modułem RescueNet pozwala na usprawnienie procesu otrzymania pomocy, ponieważ mogą z niej skorzystać również osoby, które same nie czują się odpowiednio przygotowane na podjęcie akcji ratunkowych. W takiej sytuacji wystarczy użyć aplikacji do powiadomienia ratowników obywatelskich, którzy znajdują się w okolicy. Centrum Ratownictwa dodaje, że aktywni ratownicy otrzymują powiadomienie wraz z lokalizacją wzywanej pomocy.

Jak dołączyć do akcji #dodajAED?

Aby wziąć udział w akcji #dodajAED i przyczynić się do powstania Polskiej Mapy AED wystarczy pobrać aplikację Ratownik oraz założyć darmowe konto. Po włączeniu modułu RescueNet użytkownicy mogą dodać na mapie miejsca, w których znajdują się automatyczne defibrylatory zewnętrzne, załączając zdjęcie urządzenia, które ułatwi jego lokalizację.

Jak wyjaśnia Aleksandra Eljasińska, dyrektor zarządzająca Centrum Ratownictwa, w ciągu ostatnich kilku dni Polska Mapa AED powiększyła się o 86 urządzeń. Moduł RescueNet nie tylko pozwala na dodanie nowych miejsc z AED, ale również umożliwia użytkownikom potwierdzenie już istniejących punktów. Dzięki stale powiększającej się mapie automatycznych defibrylatorów zewnętrznych rosną szanse na udzielenie skutecznej pomocy, która w przyszłości może komuś uratować życie.

Podobne wpisy