Pierwszy w Polsce system EOS

Ten post dostępny jest także w języku: English

Pierwszy na rynku w Polsce system EOS został zainstalowany w łódzkiej placówce WizjaMed pod koniec kwietnia 2020 r. System jest bezpieczną alternatywą dla badań RTG, dzięki czemu pozwala na regularną diagnostykę. Komercyjne badania ruszają od połowy czerwca 2020 r.

EOS kontra RTG

Badania wykonywane za pośrednictwem systemu EOS gwarantują minimalną dawkę promieniowania rentgenowskiego, co pozwala na bezpieczną i regularną diagnostykę. Ponadto, badanie jest w pełni bezpieczne dla dzieci. Technologia detektorów ksenonowych redukuje nawet do 80% promieniowania rentgenowskiego w stosunku do klasycznego systemu RTG i 96% w stosunku do tomografii komputerowej.

System EOS pozwala na wykonywanie dwupłaszczyznowych skanów jednocześnie w płaszczyźnie AP i LAT w pozycji stojącej, w wyniku czego wykonywane są długo-odcinkowe zdjęcia 3D kośćca. Badanie trwa około 4 minuty. Może być wykorzystywane w diagnostyce schorzeń układu kostno-szkieletowego, w szczególności skolioz, wad postawy, chorób zwyrodnieniowych stawów biodrowych i kolanowych, zespołów bólowych kręgosłupa i zwyrodnień kręgosłupa.

Pierwszy ośrodek WizjaMed z systemem EOS

Pod koniec kwietnia sieć placówek WizjaMed, prowadzona przez spółkę Wizja V Diagnostyka Medyczna, zainstalowała sprzęt do diagnostyki obrazowej z systemem EOS w swojej placówce przy ulicy Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Łodzi. Koszt urządzenia to 2,5 mln zł. Jak podano w informacji prasowej, badania komercyjne EOS ruszają od połowy czerwca 2020 r. Przykładowo, całościowe badanie postawy i balans kręgosłupa (szkielet od stóp do głów) zostało wycenione na 420 zł. Ponadto, w czerwcu spółka planuje otwarcie pierwszej przychodni specjalistycznej w tej samej lokalizacji.

Wizja V Diagnostyka Medyczna prowadzi pracownie diagnostyczne, działające pod marką WizjaMed, które zlokalizowane są w województwach: łódzkim, mazowieckim, śląskim, dolnośląskim, pomorskim oraz wielkopolskim. Pracownie udzielają świadczeń w zakresie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Badania w ośrodkach wykonywane są zarówno w ramach kontraktu z NFZ, jak i komercyjnie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *