Piotr Czauderna prezesem ABM

piotr czauderna

Ten post dostępny jest także w języku: English

Prof. Piotr Czauderna został wybrany prezesem Agencji Badań Medycznych (ABM). ABM to powołana pół roku temu jednostka, której celem jest przyczynianie się do wzrostu innowacyjności polskiej medycyny, między innymi poprzez finansowanie niekomercyjnych badań klinicznych.

Chirurg dziecięcy na czele ABM

Prof. dr hab. n. med Piotr Czauderna to chirurg dziecięcy. Jest kierownikiem kliniki w Katedrze i Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pełni także funkcję koordynatora Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju.

Jak informuje na swojej stronie internetowej ABM, prof. Czauderna w latach 2012-2014 był prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych. Obecnie jest członkiem zarządu głównego Towarzystwa. Przez dwie kolejne kadencje był przewodniczącym Międzynarodowej Grupy Strategicznej ds. Guzów Wątroby u Dzieci – SIOPEL. Obecnie pełni również funkcję prezesa Europejskiej Sekcji Chirurgów Dziecięcych Europejskiej Unii Specjalistów Medycznych (UEMS).

Prezes na maksymalnie dwie kadencje

Zgodnie z Ustawą o Agencji Badań Medycznych, prezes Agencji powoływany jest przez Ministra Zdrowia w drodze konkursu. Jego kadencja trwa 6 lat. Należy jednak podkreślić, że ta sama osoba może pełnić funkcję prezesa nie dłużej niż przez dwie następujące po sobie kadencje.

Ustawa powołująca Agencję Badań Medycznych została podpisana przez prezydenta w marcu tego roku. Głównym celem ABM jest poprawa innowacyjności polskiej gospodarki. Agencja ogłosiła już pierwszy konkurs na niekomercyjne badania kliniczne, o czym pisaliśmy tutaj.

Do tej pory obowiązki prezesa ABM pełnił Radosław Sierpiński.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *