Podatek cukrowy da impuls do rozwoju rynku suplementów diety?

napoje

Ten post dostępny jest także w języku: English

Ostatnie lata były dobrym okresem dla suplementów diety i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, a wartość tego rynku w Polsce, według danych PMR, wzrosła w 2019 r. o 6,7% i osiągnęła wartość ponad 5,8 mld zł w kanałach aptecznym i pozaaptecznym. Pojawienie się pandemii COVID-19 w Polsce nieco wyhamowało dynamikę wzrostu rynku, niemniej jednak wprowadzony od 1 stycznia 2021 r. tzw. podatek cukrowy może dać impuls do jego rozwoju.

 

Suplementy diety nieobjęte podatkiem cukrowym

Tzw. podatek cukrowy obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2021 r. i obejmuje większość napojów z dodatkiem cukru lub substancji słodzących. Jego wprowadzenie spowodowało wzrost cen wielu produktów. Podatek nie obejmuje jednak m.in. suplementów diety, wyrobów medycznych czy żywności specjalnego przeznaczenia. Według portalu mycompanypolska.pl, producenci napojów słodzonych już od maja zeszłego roku notyfikują wprowadzanie napojów i syropów o statusie suplementu diety. Jako przykład podano fimę Excellence, która od maja notyfikowała kilkadziesiąt suplementów diety (od 1 maja 2020 r. do 4 lutego 2020 r. firma notyfikowała w GIS 60 suplementów diety w postaci syropu). Innymi przykładami są Maspex, Hoop czy Fortuna.

Wzrost liczby nowych wprowadzeń suplementów diety ogółem w 2020 r. potwierdzają także dane z rejestru Głównego Inspektora Sanitarnego. W 2019 r. notyfikowano około 14 tys. nowych suplementów diety (w różnej postaci w tym syrop, tabletki, kapsułki, proszek), zaś w 2020 r. liczba ta sięgnęła 20 tys.

 

Wzrost wartości rynku suplementów diety w ostatnich latach

Jak wynika z raportu PMR ,,Rynek suplementów diety w Polsce 2020”, wartość rynku suplementów diety w ostatnich latach rosła relatywnie szybko (sprzedaż apteczna i pozaapteczna, z uwzględnieniem dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, jednak dynamika została nieco wyhamowana pojawieniem się pandemii COVID-19 w marcu 2020 r. Największymi kategoriami pod względem wartości sprzedaży w Polsce w 2019 r. były probiotyki, magnez (w tym magnez z potasem i witaminą B6), preparaty na kości i stawy i preparaty wielowitaminowe.

Wzrost liczby notyfikacji produktów o statusie suplementu diety w postaci soków i syropów np. wzbogacanych witaminami wpłynie przede wszystkim na wzrost wartości rynku suplementów diety w kanale pozaaptecznym, głównie w sklepach spożywczych. Z drugiej strony może to negatywnie wpłynąć na już nadszarpnięty image suplementów diety w kanale aptecznym, które mogą części osób kojarzyć się dodatkowo z ,,niezaufanymi” produktami. Jak wynika z danych PMR, w 2019 r. rynek suplementów diety i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego w Polsce w kanale aptecznym i pozaaptecznym wzrósł z dynamiką 6,7% i osiągnął wartość ponad 5,8 mld zł.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *