Podatek cukrowy wspomoże budżet NFZ

napoje

Ten post dostępny jest także w języku: English

Od kwietnia 2020 ma wejść w życie tzw. podatek cukrowy. Uzyskane w ten sposób środki trafią między innymi do Narodowego Funduszu Zdrowia. W 2020 r., zgodnie z założeniami, ma to być kwota 2,1 mld zł.

Ograniczyć epidemię otyłości

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, dodatkowy podatek zostanie nałożony na napoje alkoholowe o objętości do 300 ml (tzw. małpki) oraz na napoje z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących lub aktywnych. W przypadku napojów alkoholowych, opłata wynosić będzie 1 zł za każde opakowanie jednostkowe. Jeśli chodzi natomiast o słodkie napoje, będzie to 20, 70 lub 80 groszy, w zależności od dodanych substancji słodzących/aktywnych.

Głównym celem wprowadzenia opłaty jest promowanie prozdrowotnych wyborów żywieniowych oraz poprawa jakości diety przez ograniczenie w niej środków spożywczych niezalecanych do nadmiernego spożycia. Doświadczenie innych krajów UE pokazuje, że działania takie przynoszą ograniczenie konsumpcji, a co za tym idzie, przyczyniają się do zmniejszenia nadwagi i otyłości w społeczeństwie. Dodatkowe podatki od napojów słodzonych lub żywności fast food wprowadziły m.in. Dania, Węgry, Portugalia, Francja i Wielka Brytania.

NFZ otrzymywać będzie 2,1-2,8 mld zł

Lwia część przychodów z tytułu dodatkowego podatku trafi do Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgodnie z zapisami projektu ustawy, w przypadku podatku od napojów alkoholowych, będzie to 50% zebranych środków (pozostała część stanowić będzie dochód gmin). Natomiast jeśli chodzi o dodatkowe opłaty od napojów słodzonych, do NFZ przekazywane będzie 98% zebranych opłat. Dodatkowo, na konto Funduszu wpływać będą opłaty z tytułu reklamy suplementów diety, które również mają zostać wprowadzone. Będzie to 10% podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynikających z tej usługi.

W 2020 r. budżet NFZ z tytułu dodatkowego podatku zasili kwota 2,1 mld zł (całość wpływów szacowana jest na 2,3 mld zł). Co jednak ważne, według Dziennika Gazety Prawnej, będzie to dla NFZ swoistego rodzaju premia, oprócz wpływów z budżetu. Środki te będą szczególnie pożądane w kontekście spowolnienie gospodarczego, które spowoduje obniżenie wpływów ze składek zdrowotnych. W kolejnych latach kwota ta wynosić będzie 2,8 mld zł rocznie, przy czym środki z tytułu podatku cukrowego odciążą budżet państwa, który przeznaczy o taką kwotę mniej do NFZ. Oznacza to, że wprowadzenie nowego podatku może już nie być odczuwalne dla pacjentów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *