Polfa Tarchomin: Fabryka za 300 mln zł

Ten post dostępny jest także w języku: English

Jak informowaliśmy ostatnio, Polfa Tarchomin, państwowy producent leków, rozważa znaczące inwestycje w najbliższych latach. Obecnie wiadomo już, że jedną z nich będzie fabryka z dwiema liniami produkcyjnymi. Wartość całej inwestycji przekroczy 300 mln zł.

Polfa Tarchomin chce wytwarzać leki high potent

Fabryka ma być gotowa w 2023 r. Pierwsze produkty w niej wytwarzane trafią jednak na rynek prawdopodobnie dopiero w 2025 r., po uzyskaniu niezbędnych walidacji i rejestracji. W fabryce znajdą się dwie linie produkcyjne. Pierwsza z nich wytwarzać będzie m.in. leki onkologiczne i immunosupresyjne (łącznie cztery produkty w pierwszej fazie).  Linia produkować będzie również sterydy i hormony.  W ramach drugiej linii, leki będą wytwarzane metodą liofilizacji. W taki sposób produkuje się leki do iniekcji, m.in. ratujące życie. Wydajność fabryki ma wynieść 800 tys. fiolek rocznie, według portalu 300gospodarka.pl.  Oprócz produkcji na własne potrzeby, Polfa liczby również na klientów kontraktowych.

Według prezesa spółki Jarosława Króla, z którym rozmawiał wyżej wymieniony portal,  będzie to pierwsza w Polsce i jedna z kilku w Europie fabryk wytwarzających leki ważne, tzw. high potent drugs. Produkcja takich leków wiąże się z bardzo restrykcyjnymi wymogami dotyczącymi jakości i bezpieczeństwa i odbywa się niemal w „szklanej bańce”.  Polfa celuje przede wszystkim w leki innowacyjne, którym w 2023 r. kończy się ochrona patentowa.

Skarb Państwa znacząco dofinansuje fabrykę

Jak wyjaśnia Jarosław Król z rozmowie z 300gospodarka.pl,  wartość całej inwestycji do 308 mln zł. Z tego, budowa fabryki wraz z laboratorium, to koszt około 256 mln zł. Około 30 mln zł pochłoną koszty badawczo-rozwojowe związane z lekami high potent. Za resztę, Polfa chce sfinansować usprawnienia energetyczne. Spółka może liczyć na dofinansowanie w wysokości 200 mln zł ze Skarbu Państwa. Zabezpieczyła również finansowanie bankowe. Posiada promesę na ewentualny kredyt, ale nie większy niż 85 mln zł.  Pozostałą kwotę chce pozyskać ze sprzedaży gruntów, których nie wykorzystuje.

Planowana inwestycja ma na celu przede wszystkim budowę bezpieczeństwa lekowego państwa. Dodatkowo, większa dostępność leków może wpłynąć na obniżenie ich cen. Zdaniem Polfy, pozwoli to na zredukowanie wydatków NFZ na refundację. Co więcej, Skarb Państwa, liczy na zmniejszenie uzależnienia Polski od importu substancji aktywnych z Dalekiego Wschodu. W ostatnim czasie często występowały bowiem problemy związane z dostępnością takich substancji lub ich zanieczyszczeniem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *