Polfa Tarchomin planuje inwestycje

polfa tarchomin logo

Ten post dostępny jest także w języku: English

Polfa Tarchomin, państwowy producent farmaceutyczny, planuje program inwestycyjny, informuje Puls Biznesu. Chce poszerzyć portfolio produktowe i rozwinąć produkcję kontaktową. Środki na rozwój zamierza pozyskać między innymi ze sprzedaży gruntów.

Nowe leki generyczne

Obecnie, połowa przychodów Polfy Tarchomin pochodzi z antybiotyków, a kolejne 30% z leków działających na ośrodkowy układ nerwowy. Spółka zamierza rozwijać sprzedaż tych dwóch kategorii, zarówno w kraju jak i za granicą, ale planuje również poszerzenie portfolio produktów.

W perspektywie krótko- i średnioterminowej zamierza pozyskać licencje na leki. W perspektywie średnio- i długoterminowej chce natomiast rozwinąć własne leki generyczne. Obecnie pracuje nad kilkunastoma projektami, m.in. z zakresu dermatologii, diabetologii i psychiatrii. Ze względu na wysokie koszty i długi czas trwania projektu, Polfa nie zamierza rozwijać produktów innowacyjnych.

Spółka pracuje również nad nowymi formami podania znanych już leków. Chce wykorzystać unikatowe, według niej, na rynku polskim aerozolowe linie dermatologiczne i liofilizowane formy iniekcyjne, donosi gazeta.

Eksport ma generować połowę przychodów

Drugim kierunkiem rozwoju Polfy ma być eksport. W 2018 r. stanowił on około 10% przychodów, ale zanotował spadek aż o 40%. Wynikało to z renegocjacji nierentownych kontraktów w Europie Wschodniej i Wietnamie. W 2019 r. wartość sprzedaży eksportowej ma powrócić do poziomu z 2017 r.

W kolejnych latach ma rosnąć i docelowo odpowiadać nawet za połowę przychodów spółki. By zwiększyć eksport, Polfa planuje m.in. ekspansję do krajów Europy Zachodniej.

Inwestycje sfinansuje sprzedaż gruntów

Plany Polfy obejmują także wzrost produkcji kontraktowej. Obecnie, niektóre linie produkcyjne spółki są wykorzystywane tylko w 40-70%, co otwiera możliwości produkcji dla innych firm farmaceutycznych. Polfa Tarchomin prowadzi obecnie rozmowy z kilkunastoma spółkami zarówno z Polski jak i zagranicy. Liczy na podpisanie pierwszych kontraktów na początku 2020 r.

Środki na realizację programu inwestycyjnego Polfa chce pozyskać m.in. ze sprzedaży gruntów. Po ostatniej transakcji sprzedaży 7 ha firmie PFR Nieruchomości, ma jeszcze na sprzedaż około 30 ha działek.

Przedstawiciele spółki z rozmowie z gazetą podkreślają natomiast, że obecnie jest za wcześnie na myślenie o pozyskaniu finansowania z giełdy. Spółkę jest bowiem trudno wycenić, m.in. ze względu na portfel nieruchomości.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *