Polfarmex zwiększy produkcję dzięki nowej linii pakującej

Polfarmex

Ten post dostępny jest także w języku: English

Polfarmex zainwestował w nową linię pakującą, która pojawiła się w zakładzie produkcyjnym w Kutnie. Dzięki nowej blistrownicy produkcja blistrów będzie mogła zwiększyć się o ok. 60%, natomiast nowa kartoniarka jednostkowa umożliwi dwukrotną poprawę wydajności procesu pakowania produktów leczniczych.

W skład nowej linii pakującej w zakładzie farmaceutycznym spółki Polfarmex, która ma zostać uruchomiona na przełomie listopada i grudnia 2021 r., wchodzi blistrownica, kartoniarka jednostkowa oraz kartoniarka zbiorcza. Dodatkowe urządzenia sprawiły, że obecnie zakład dysponuje łącznie pięcioma liniami blistrująco-pakującymi w obszarze suchych form leków. Większa ilość linii produkcyjnych wiąże się także ze zwiększeniem mocy przerobowych zakładu, a zgodnie z przewidywaniami nowa blistrownica umożliwi zwiększenie produkcji blistrów o ok. 60%, natomiast kartoniarka jednostkowa pozwoli na dwukrotne zwiększenie wydajności pakowania. Ponadto dzięki nowej kartoniarce zbiorczej proces pakowania opakowań jednostkowych w zbiorcze będzie mógł odbywać się automatycznie.

Polfarmex stawia na innowacje

Jak wyjaśnia Jarosław Stępniak, Główny Technolog w Grupie Polfarmex, nowe urządzenia nie tylko zwiększą możliwości produkcyjne, ale również wprowadzą unowocześnienia technologiczne. Zdaniem Jarosława Stępniaka firma musi stale planować przyszłe potrzeby, aby móc z wyprzedzeniem wprowadzać wymagane innowacje. Dodaje również, że inwestując w linię pakującą firma doskonali także warunki działania innych elementów produkcji.

Nowa inwestycja ma pomóc w rozwoju kompetencji firmy jako potencjalnego wytwórcy kontraktowego i jest kolejnym ulepszeniem wprowadzonym przez firmę. W 2020 r. Polfarmex zmodernizował park maszynowy Laboratorium Formulacji, który pozwolił na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad produktami leczniczymi w postaciach farmaceutycznych, które do tej pory nie pojawiały się w ofercie spółki. Dzięki modernizacji firma może opracowywać teraz tabletki wielowarstwowe o modyfikowanym uwalnianiu substancji czynnej, a taka innowacja związana jest ze strategią tworzenia leków generycznych z wartością dodaną (GX+). Dodatkowo park maszynowy wzbogacił się o nowoczesną suszarnię, mieszarko-granulator i powlekarkę, a dzięki tym urządzeniom proces produkcji mógł zostać dostosowany do wymagań procesów rozwojowych produktów leczniczych w obszarze półtechnicznym.

Strategia rozwoju Grupy Polfarmex

Inwestycje w linie pakujące oraz park maszynowy są spowodowane długofalową strategią rozwoju grupy Polfarmex. W jej skład wchodzi rozwój leków generycznych z wartością dodaną (GX+), rozwój linii produktów wziewnych związanych z wytwarzaniem proszkowych inhalatorów wielodawkowych, a także rozwój leków biotechnologicznych. W ramach opracowywania leków biotechnologicznych firma chce stworzyć technologię otrzymywania biopodobnego analogu insuliny ludzkiej.

Grupa Polfarmex, która zatrudnia ponad 700 pracowników, działa od ponad 30 lat, a jej produkty pojawiają się na 15 zagranicznych rynkach. Firma produkuje zarówno leki generyczne na receptę z zakresu pulmonologii, kardiologii, gastrologii, neurologii, dermatologii oraz ginekologii, jak i produkty dostępne bez recepty. W ofercie firmy, która obejmuje ponad 100 produktów, znajdują się także suplementy diety oraz kosmetyki.

Podobne wpisy