Polscy naukowcy opracowali respirator sterowany przez… internet

respisave-respirator-prototyp

Ten post dostępny jest także w języku: English

W ramach projektu RespiSave polscy naukowcy opracowali prototyp respiratora z funkcją telemetrii, czyli możliwością zdalnego sterowania. Może on być wykorzystywany w terapii pacjentów z COVID-19.

Projekt RespiSave to ogólnopolski projekt do walki z koronawirusem przy współpracy wyższych uczelni medycznych, technicznych i ekonomicznych, a także firm prywatnych. Jego celem było opracowanie respiratora przeznaczonego do wentylacji (inwazyjnej i nieinwazyjnej) pacjentów z COVID-19. Urządzenie miało być sterowane mikroprocesorowo przy pomocy algorytmów adaptacyjnych oraz umożliwić zdalny monitoring pacjenta (telemedycyna). Prototyp produktu już powstał i na początku maja odbyły się jego pierwsze testy.

Jak wyjaśnia w rozmowie z portalem gliwice.eu prof. Roman Starosolski z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, jednego z uczestników projektu, dzięki zdalnej opiece lekarze nie jest narażony na niebezpieczeństwo zarażenia się od pacjenta. Dlatego też respirator dobrze sprawdzi się w przypadku pacjentów zakażonych COVID-19. Ponadto, dzięki urządzeniu lekarz może monitorować jednocześnie wielu pacjentów, którzy znajdują się w różnych miejscach.

Urządzenie jest łatwe w obsłudze, przez co można go użytkować nawet w warunkach domowych. RespiSave może być również stosowany u dzieci.

Zdjęcie: respisave.org.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *