Polska odsprzeda szczepionki przeciwko COVID-19

strzykawka

Ten post dostępny jest także w języku: English

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że Polska odsprzeda 4 mln z 20 mln szczepionek zakupionych od firmy AstraZeneca. Szczepionki mają być odsprzedane państwom spoza Unii Europejskiej (UE).

Polska kupiła 20 mln dawek szczepionki AstraZeneca

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że Polska odsprzeda 4 mln z 20 mln szczepionek zakupionych od firmy AstraZeneca. 16 mln dawek tej szczepionki zostało przedstawionych w zestawieniu w Narodowym Programie Szczepień.

Szczepionki mają być odsprzedane państwom Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich np. Ukrainie, Gruzji czy Albanii. Wciąż trwają prace nad formalną zgodą UE na odprzedanie szczepionek.

Według wstępnych deklaracji firmy, wszystkie dawki szczepionki AstraZeneca mają być dostarczone w I połowie roku. Wiceminister poinformował, że nie ma jeszcze potwierdzenia, ile dawek szczepionki zostanie przekazanych Polsce w II kwartale roku, jednak najprawdopodobniej realizacja umowy nie zakończy się w II kw. 2021.

Prawie 2,5 mln szczepień wykonanych w Polsce

Według danych z 18 lutego 2021 r., w Polsce łącznie wykonano ponad 2,3 mln szczepień przeciwko COVID-19. Do tej pory potwierdzono ponad 1,6 mln zakażeń koronawirusem w Polsce.

Polska zakontraktowała prawie 100 mln dawek szczepionek, w tym 20 mln od AstraZeneca (w tym 4 mln do odsprzedaży), 41 mln od Pfizer/BioNTech, około 17 mln od Johnson & Johnson, prawie 7 mln z Moderny i blisko 6 mln z CureVac. Jak do tej pory Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionki Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *