Polski start-up pomoże w poszukiwaniu nowych leków

laboratorium synteza chemiczna

Ten post dostępny jest także w języku: English

Polski start-up Molecule.one opracował narzędzie, które ma przyśpieszyć proces poszukiwania i syntezy cząstek w farmacji. Może być to istotnym ułatwieniem przy pracach nad nowymi lekami, donosi Puls Biznesu.

Rozwiązanie bazujące na deep learning

Podstawą narzędzia są dane z bazy patentów Stanów Zjednoczonych. To prawdziwa kopalnia pomysłów i rozwiązań, która do tej pory nie była jednak wykorzystywana. Wszystko z powodu dużej liczby błędów wynikających z nieprawidłowego przetwarzania tych danych. Twórcy Molecule.one podkreślają jednak, że znaleźli sposób na poprawienie tego procesu i oczyszczenie danych. Dzięki temu, algorytmy, na których bazuje narzędzie, dostarczają wyniki o wysokim poziomie dokładności. Wykorzystywane do analizy dane pochodzą również od partnerów i klientów spółki.

Rozwiązane to ma pozwolić chemikom na szybki i precyzyjny dostęp do informacji, która obecnie jest mocno pofragmentowana. Dodatkowo, za pomocą rozwiązań bazujących na głębokich sieciach neuronowych (deep learning) narzędzie ma proponować ścieżki pozwalające na fizyczne wykonanie nieznanych wcześniej związków chemicznych. To wszystko, według założeń Molecule.one, ma skrócić proces opracowywania nowych leków.

Po testach czas na komercjalizację

Narzędzie było już testowane przez polskie spółki biotechnologiczne, m.in. OncoArendi Therapeuticals, i modyfikowane według ich uwag. Prace nad dalszym rozwojem produktu będą możliwe między innymi dzięki wsparciu, jakie Molecule.one otrzymało od Sunfish Partners. Fundusz venture capital wyłożył 1 mln zł w ramach programu PFR Starter. Planowane jest między innymi dodanie możliwości planowania ścieżek syntezy dla bibliotek związków. Kolejna runda finansowania zaplanowana jest na początek przyszłego roku.

Molecule.one zaczyna obecnie komercjalizację narzędzia. Jest już ono bowiem w fazie SRP (ready sales product), co oznacza, że jest to produkt gotowy do sprzedaży. Spółka spodziewa się pierwszych kontraktów w ciągu najbliższych kilku tygodni. Klientami mają być zarówno globalni gracze farmaceutyczni, jak i polskie firmy biotechnologiczne. W przypadku tych pierwszych, narzędzie ma umożliwiać integrację z wewnętrznymi zbiorami danych, co umożliwi wykorzystanie wiedzy gromadzonej przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *