Pomorskie: Możliwa fuzja, powstanie podmiot z 2 tys. łóżek?

Ten post dostępny jest także w języku: English

Szykuje się wielka fuzja szpitali niepublicznych w województwie pomorskim. Jak donosi Rynek Zdrowia, zarząd powiatu malborskiego powołał zespół, który ma przeanalizować połączenie podmiotów leczniczych prowadzących szpitale. Chodzi o Powiatowe Centrum Zdrowia, Szpital Specjalistyczny w Prabutach oraz Szpitale Pomorskie.

Powołana specgrupa ma przenalizować na jakich warunkach mogłoby dojść do połączenia i jakie ono może przynieść korzyści. Analiza ma również dać odpowiedź na pytanie, w jakiej formie będzie działał nowy podmiot. Rozważane są opcje takie jak jedna spółka, spółka holdingowa oraz konsorcjum spółek. Pierwsze wnioski będą jednak znane nie wcześniej niż w połowie maja.

Spółka Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. powstała w 2017 r. z połączenia trzech podmiotów leczniczych. Obecnie w jej skład wchodzą cztery szpitale. W Gdyni są to Szpital Morski im. PCK oraz Szpital św. Wincentego A Paulo. Oprócz tego, w grupie znajdują się Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie oraz Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

Powiatowe Centrum Zdrowia (PCZ) składa się z dwóch placówek. Są to Szpital im. J. Obodzińskiej-Król w Malborku oraz Szpital w Nowym Dworze Gdańskim. Szpital Specjalistyczny w Prabutach, z kolei, jako jedyny z wymienionych nie powstał w wyniku fuzji. Ma on profil pulmonologiczny.

Właścicielem Szpitali Pomorskich i szpitala w Prabutach jest Województwo Pomorskie. PCZ zarządza z kolei Starostwo Powiatowe w Malborku.

Jak wynika z danych PMR, województwo pomorskie ma zdecydowanie najwyższy ze wszystkich województw udział placówek z udziałem Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego w ogólnej liczbie szpitali (45%) i liczbie łóżek (56%). Ogółem, takich szpitali jest w województwie 23, w porównaniu do 11 szpitali publicznych.

Jeśli fuzja szpitali dojdzie do skutku, powstały podmiot będzie liczył około 2 tys. zł. Bazując na danych z 2018 r., jego łączny kontrakt z NFZ na leczenie szpitale wyniósłby blisko 500 mln zł.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *